İlköğretim ikinci kademe Türkçe eğitiminde kavram geliştirme açısından atasözü ve deyimler
Idioms and proverbs as concept improving in secondary class Turkish education
- Tez No: 228510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Halk edebiyatı ürünlerinden atasözleri ve deyimlerin kavram öğretiminde nasıl kullanılacağı ve bu kullanımın ne gibi faydalar sağlayabileceğinin incelenmesi amaçlanmış; bu amaç doğrultusunda çalışmanın kuramsal çerçevesi dört temel bölümden oluşturulmuştur.Birinci bölümde, edebî birer tür olarak atasözleri ve deyimlerden bahsedilmiş, sonrasında ise bu iki türün kıyaslaması yapılmıştır.İkinci bölümde, İlköğretim İkinci Kademe Türkçe Dersi Müfredat Programı'nda verilen temalar ve temel beceriler ile atasözleri ve deyimlerin ilişkisi üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, ana dili öğretimi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde yer alan bir diğer başlıkta ise, ana dili öğretiminin diğer bir kolu olan dilbilgisi öğretiminde atasözleri ve deyimlerin nasıl kullanılabileceği konusu ele alınmıştır.Dördüncü bölümünde, kavram geliştirmenin ne olduğu, aşamaları, süreçleri, atasözleri ve deyimlerin kavram geliştirme sürecinde kullanımı konusunda bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ?Yöntem? başlığı altındaki kısmında; araştırmanın yöntemi, evren ve örneklemi, veri toplama araçları, işlem yolu ve verilerin analizi hakkında bilgi verilmektedir.Atasözleri ve deyimlerdeki kelime sıklığının ve ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin atasözleri ve deyimler yardımıyla gerçekleştirilen kavram geliştirme sürecine karşı görüşlerinin incelendiği iki farklı çalışmaya ait bulgu ve yorumlar son bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, how proverbs and idioms, which are the products of folk literature, can be used in concept teaching and what sort of benefits it can provide is aimed to be analysed. Considering this aim, the theoretical outline of the study is developed through four basic sections.In the first section, as a literary genre, proverbs and idioms are mentioned and then the two genres are compared.In the second section, the relationship between the themes and the basic skills, which are given at the second stage of Turkish lesson syllabus in Primary Education, and proverbs and idioms are emphasized.In the third section, mother tonge teaching is emhasized. Under the another title at this section, how the proverbs and idioms can be used in grammar teaching is discussed as it is an another branch of mother tongue teaching.In the fourth section, some information is given about what is building up concepts, its stages, processes and the usage of proverbs and idioms at the process of concept building.Under“Method”title of the study, some information is given about the method of the study, the total field of the survey and the sampling, data collection tools, the algorithm and analysis of the data.The findings and the interpretations about the two different studies take place at the last section in which the frequency of the words in proverbs and idioms and the opinions of the 7th grade students at the Primary Education about the process of building up concepts with the assistance of the proverbs and idioms are discussed.