Teacher effectiveness in initial years of service: a case study on the graduates of METU Foreign Language Education Program
Meslekteki ilk yıllarda ögretmen etkinliği: ODTÜ Yabancı Diller Eğitimi Bölümü mezunları üzerine bir durum çalısması
  1. Tez No: 228521
  2. Yazar: DENİZ ŞALLI ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
İngilizce'nin ortak bir dünya dili haline gelmesiyle, Türkiye'de son 30 yılda İngilizce ögretmeni ihtiyacı hızla artmıstır. Bu nedenledir ki, İngilizce ögretmeni egitimi Türk ulusal egitim sisteminin önemli bir gündem maddesiniolusturmus ve bu da hükümetlerin bir seri reform uygulamasını zorunlu kılmıstır. Bu reformlardan biri de Yüksek Ögretim Kurumu (YÖK) tarafından gelistirilerek Türkiye'deki tüm yabancı dil egitimi bölümlerine 1998-99 akademik yılından itibaren uygulanmak üzere sunulan İngilizce Ögretmenligiprogramıdır.Orta Dogu Teknik Üniversitesi, Yabancı Diller Egitimi (YDE) Bölümü de hizmet öncesi ögretmen yetistirilmesi için hazırlanan bu programın uygulandıgı bölümlerden biridir. Ancak, programın verimliligini ya da program içeriklerinin mezunlar üzerindeki etkisini degerlendiren genis çaplı bir degerlendirme çalısması yapılmamıstır. Bu çalısmanın birincil amacı 2002- 2006 yılları arasında mezun olan YDE mezunlarına ulasarak kendilerini ne derece yetkin İngilizce ögretmeni olarak degerlendirdiklerini ve YDE programının İngilizce ögretmeni yeterliliklerinde basarılı olmaları için mezunlara ne derece yardımcı oldugunu arastırmaktır. Bir baska amaç da bu mezunların isverenlerine ulasarak mezunların yeterliliklerinin gelismesinde YDE programının etkisinin nasıl degerlendirildigini incelemektir. Bu nedenle, iki mezun anketi, mezun ve isveren mülakatları ile hem nesnel hem de nitel veriler toplanmıstır.Birinci mezun anketi sonuçları ortaya koymustur ki: YÖK tarafından belirlenen çogu yeterlilik alanında YDE mezunları kendilerini yeterli olarak algılarken, açık uçlu anket sorularına verilen cevaplar ve mülakat verileri dil bilgisi, İngilizce konusma becerisi, sınıf yönetimi, ögretim ve ölçmedegerlendirme alanlarında gelisim ihtiyaçları vardır. Bununla beraber, güçlü ve zayıf oldukları yeterlilik alanları ile gelistirme ihtiyacı belirttikleri alanların çalıstıkları kuruma, ders verdikleri seviyeye ve deneyimlerine baglı olarakdegisiklik gösterdigi belirlenmistir. Aynı sekilde, bulundukları kuruma göre bazı seçilmis isverenler, YDE mezunları için dil ve alan bilgisi, sınıf içi ve sınıf dısı yeterlilikleri açısından büyük bir memnuniyet ifade ederken, bazıları mezunların dil bilgisi ve kullanımı, ve teorik bilgiyi pratige dönüstürme konularında gelismeye ihtiyaçları oldugunu belirtmislerdir. Ek olarak, her ne kadar ODTÜ YDE programının ögretmen adaylarının mesleki yeterliliklerin gelisimindeki güçlü ve olumlu etkisi belirtilse de programın bes bileseninin ders içerikleri, ögretim metodu ve degerlendirme açılarından yeniden gözden geçirilme ihtiyacı oldugu saptanmıstır. Ayrıca,mezunlar tarafından dersler ve bilesenler arasındaki gerekenden fazla örtüsmeler nedeniyle, program bilesenleri ve dersleri arasında iletisim ve bütünlesme ihtiyacı belirtilmistir. Bu bulgular ısıgında, ODTÜ YDE programının gelistirilmesi amacıyla önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Since English has risen as the dominant language in the world, the demand for English language teachers has grown rapidly especially in the last three decades. Hence, English language teacher education has become an important concern in the Turkish national education system, which has forced the governments to implement a series of reforms. One of these was the Foreign Language Education (FLE) curriculum designed by the Higher Education Council (HEC), forwarded to all FLE departments in Turkish universities to be carried out starting from 1998-99.This curriculum was also used for pre-service English language teacher education in the Department of Foreign Language Education at Middle East Technical University (METU). However, a large scale evaluation study was not conducted on the effectiveness of the program or the competence of its graduates. This study primarily aimed at reaching the FLE graduates from 2002 to 2006 to investigate to what extent they perceive themselves competent as EFL teachers and to what extent they find the FLE program components successful in helping them gain these competencies. Besides, it also intended to reach the employers of FLE graduates to explore how competent these graduates are viewed and how successful METU FLE program is considered in serving its graduates gain teacher competencies. For this aim quantitative and qualitative data were collected through two graduate questionnaires, and graduate and elite employer interviews.The findings of the first graduate questionnaire revealed that the FLE graduates perceived themselves competent in most of HEC?s competence areas, while the open-ended questionnaire items and interview data demonstrated a need for improvement for competencies of language knowledge, spoken use of English, classroom management, assessment and instruction. It was also seen in these two types of data that graduates? perception of their strengths and weaknesses in HEC?s foreign languageteacher competencies and their need for developing other competencies depend on the level they teach, the type of school they work at and the length of experience they have. Similarly, some of the employers, according to the institution where they have elite positions, indicated a high level of satisfaction with the FLE graduates? competence in language and subject knowledge, inclass and out-of class competencies, while some of them emphasized a need for improvement in competencies of language knowledge and use, and putting theory into practice. In addition, although the program was reported to have a strong and positive role on the development of professional competencies in the teacher candidates, it was also stated that the five components and some courses of the program need revisions in terms of their content, methodology of instruction and assessment. Moreover, the need for communication among the components of the program was also expressed, as the graduates mention unnecessary overlaps among some courses. In the light of these findings, some suggestions are made towards program improvement.