Social and spatial production of Atatürk Boulevard in Ankara
Ankara Atatürk Bulvarı'nın toplumsal ve mekansal üretimi
- Tez No: 228522
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET C. ECEVİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Mekân, toplumsal bir üründür ve toplumsal olarak üretilir. Bu nedenle, bir toplumu anlamak için zaman ve mekân kavramsallaştırmalarına eşit derecede önem verilmesi ve mekânın üretim sürecinin çözümlenmesi gerekir.Kapitalist mekânın üretim sürecini çözümlemeyi amaçlayan bu tez, Marksist kentsel mekân kuramları kapsamında, Lefebvre'in `mekânın üretimi' kavramlaştırmasını temel almıştır. Bu temel, her üretim biçiminin kendi mekânlarını yaratması ve yeni mekânların yeni toplumsal ilişkiler oluşturması iddiasına dayanmaktadır. Mekân çözümlemesinde, tarihsel coğrafi materyalizm ile realist coğrafya yaklaşımlarından yararlanılmıştır.Bu çalışmada, Ankara'nın kentsel mekân üretim süreci, planlama ve mimarinin toplumsal ilişkileri vurgulanarak çözümlenmiştir. Başkent Ankara, ulus devletin ve ulusal kimliğin mekânsal temsilidir. Mekânsal temsiller ve pratikler, Atatürk Bulvarı ile Ulus, Sıhhıye ve Kızılay meydanları kapsamında çözümlenmiştir. Bu çerçevede, kamu binaları ve anıtlar, konut, ulaşım ve ticari mekânlar, Lefebvre'in kavramsal üçlüsü olan `mekânsal pratikler', `mekânın temsilleri' ve `temsili mekânlar' kavramları aracılığıyla incelenmiştir.Ankara'nın kentsel mekân üretim sürecinde, mekân tarihi, onun biçimlerinin ve temsillerinin tarihi olarak ele alınmış ve kentsel mekân üretimi, tarihsel dönemlere göre incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan keşfedici araştırma biçimi büyük ölçüde dokümanter-tarihsel verilere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Space is a social product and produced socially. For a social analysis, it is therefore necessary to put equal emphasis on conceptualisations of time and space and to analyse the production process of space.This thesis aims to analyse the production of capitalist space and it is based on Lefebvre?s conceptualisation of `production of space? within the context of Marxist urban space theories. It is based on the argument that every mode of production creates its own spaces and the new spaces call for new social relations. In the analysis of space, historical geographical materialism and realist geography are used.In this thesis, the production of urban space of Ankara is analysed with an emphasis on social relations of planning and architecture. Ankara as the capital city is a spatial representation of nation state and national identity. Spatial representations and practices are analysed in terms of Atatürk Boulevard and the squares of Ulus, Sıhhıye and Kızılay. Within this scope, public buildings and monuments, housing, transportation and commercial spaces are examined by drawing on Lefebvre?s conceptual triad of `spatial practices?, `representations of space? and `spaces of representation?.In the production process of the urban space of Ankara, history of space is considered as the history of its forms and representations and the production of urban space is examined in historical periods. The exploratory type of research used in this study is primarily based on documentary-historical data.