Yönetici ve öğretmen görüşleri ile mesleki eğitim ve öğretim sisteminin güçlendirilmesi projesinin (Megep) etkililiğinin değerlendirilmesi
An evaluation of the project a new approach in turkish vocational education and training system (Svet) through conceptions of managers and teachers
  1. Tez No: 234661
  2. Yazar: BÜLENT DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR ÇINKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin MEGEP'in mesleki yeterlikler, sanayi-eğitim işbirliği, modüler eğitim, eğitim araç-gereç desteği ve Hizmet İçi Eğitim boyutlarının etkililiğine ilişkin görüş ve önerilerini saptamayı amaçlamaktadır. Tarama modelindeki araştırmanın örneklemi, MEGEP'te belirlenen 6 çalışma bölgesinde bulunan toplam 18 mesleki eğitim kurumunda bulunan yönetici ve öğretmenlerdir. Araştırmada 410 yönetici ve öğretmene ulaşılmıştır.Verilerin toplanması aşamasında yönetici ve öğretmen görüşleri MEGEP'in etkililiği belirlemek için alanyazın taranmış, ilgili kavramlar incelenmiş ve bunlar birer soru ifadesine dönüştürülerek anket maddeleri oluşturulmuştur. Anket maddeleri oluşturulurken uzman görüşüne başvurulmuştur.Elde edilen veriler SPSS programıyla çözümlenmiştir. Mesleki eğitim kurumlarında görevli okul yöneticiler ve öğretmenlerin kişisel bilgilerinin çözümlenmesi için yüzde ve frekans, mesleki yeterlikler, sanayi-eğitim İşbirliği, modüler eğitim, sağlanan araç gereç desteği ve hizmet içi eğitime ilişkin öneriler ile ilgili görüşler ile ilgili yanıtların aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. MEGEP'in etkililiğine ilişkin görüşlerin göreve göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği t-testi ile hizmet süresine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile sınanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; yöneticiler tarafından, proje kapsamında hazırlanan mesleki yeterlikler, modüler eğitim uygulamaları ve yürütülen Hizmet İçi Eğitim (HİE) etkinliklerini etkili bulurken, sanayi-eğitim işbirliği ve sağlanan eğitim araç gereçleri ise yeterli etkililiğe sahip olmadığını belirlenmişlerdir. Öğretmenler ise proje kapsamında hazırlanan mesleki yeterlikler, sanayi-eğitim işbirliği, modüler eğitim, sağlanan eğitim araç gereç desteği, hizmetiçi eğitimi yeterli etkililiğe sahip olmadığını belirtmişlerdir. Yönetici ve öğretmenler arasında mesleki yeterlikler, modüler eğitim, hizmet içi eğitim boyutuna ilişkin aralarında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Proje kaspasımında yapılan bu çalışmaların etkililiğinin az olmasının önemli nedeni HİE etkinliklerin geç sağlanması ya da az sağlanmasından kaynaklanmaktadır. Programlarda yapılan eksiklikler projenin başlangıçtaki etkililiğinin az olmasına neden olmuştur. Bu eksiklikleri göz önünde tutarak geniş bir tabana yayan HİE etkinlikleri düzenlenmeli, program çalışmaları tekrar gözden geçirilmeli, modüllerin hazırlanması ve çoğaltılmasında gerekli destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was to understand the conceptions and suggestions on the project of managers and teachers assigned in vocational and technical education institutions. The population of survey consists of 18 managers and teachers who were at 6 working areas defined in the project. The reached subjects of survey were 410 managers and teachers.Items in the survey were formed by conducting the literature on organizational autonomy, examining the related concepts and converting them into survey items in the preparation of data collection tool. It was sought the opinion of an expert in the development of items in the survey.Data collected was analyzed with the SPSS. Percentage and frequency were used for personal demographics of school managers and teachers assigned in vocational education institutions. The mean and standard deviation were used for professional competency, cooperation between industry-education, modular education, provided instrument-support, and suggestions on in-service training. Whether there was a significant difference between the conceptions on effectiveness of the project was investigated with t-test and one-way ANOVA for type of duty (managers or teachers) and years of working respectively.According to the results of the research, managers perceived professional competencies developed within the project, applications of modular education and conducting in-service training activities as effective, but they perceived educational materials provided and cooperation between industry-education as not enough effective. Teachers defined professional competencies developed within the project, cooperation between industry-education, modular education, educational materials provided and conducting in-service training as not enough. According to the managers and teachers, there are significant differences between professional competencies, modular education and in-service training. The major reason of why these studies within the project are low effective takes root from providing few or late in-service training. Deficiencies in programs bring about low effective project at initial stage. Considering these deficiencies, more pervasive in-service training should be designed, the program should be revised and necessary support in developing and duplicating modules should be provided.