Effectiveness of a smoking cessation program combined with transdermal nicotine
Transdermal nikotin ile kombine edilmiş sigara bırakma programının etkililiği
- Tez No: 228523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, nikotin bantları ile kombine edilmiş bilişsel-davranışçı sigara bırakma programının etkililiğinin, üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklemde ölçülmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, deney ve kontrol grubunda yer alan katılımcıların öz-yeterliklerinde zaman içinde meydana gelen değişiklikler de incelenmiştir. Çalışmaya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde okuyan toplam 37 öğrenci katılmıştır. Deney grubunda yer alan katılımcılara 6-haftalık grup bazlı sigara bırakma programı ve nikotin bandı kombinasyonu uygulanırken, kontrol grubundaki katılımcılara kendi kendine yardım kitapçıkları dağıtılmıştır. Katılımcıların sigara içip içmedikleri program bitiminde ve takiplerde solunum havasındaki CO değerleri ölçülerek doğrulanmıştır. Sonuçları değerlendirmek için tek yölü ve tekrarlı varyans analizleri uygulanmıştır. Sonuçlar, program öncesinde deney ve kontrol grupları arasında motivasyon, sigarayı bırakma kararı, sigarayı bırakmaya hazırlılık ve nikotin bağımlılığı dereceleri, depresyon, öz-yeterlik ve algılanan sosyal destek değişkenleri açısından anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. CO değerleri ile yapılan tekrarlı varyans analizi sonuçları, deney grubundaki katılımcıların program öncesindeki CO değerlerinin program sonrasında ve takiplerde anlamlı bir şekilde düştüğünü göstermiştir. Deney grubunun sigara bırakma oranları, program sonunda, ilk ve ikinci takiplerde sırasıyla %66.67, %55.55 ve %45.44 olarak bulunmuştur. Öte yandan, kontrol grubunun sigara bırakma oranları program sonunda, ilk ve ikinci takiplerde sırasıyla %11.76, %5.88 ve %5.88 olarak bulunmuştur. Ayrıca, deney grubunda yer alan katılımcıların öz-yeterlik puanlarının program sonunda anlamlı bir şekilde arttığı, öte yandan kontrol grubunda yer alan katılımcıların öz-yeterlik puanlarının program sonunda anlamlı bir şekilde düştüğü bulunmuştur. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları ve çıkarımları tartışıldıktan sonra gelecekte yapılabilecek araştırma konuları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to assess the effectiveness of a cognitive-behavioral smoking cessation program combined with nicotine patches in a university student sample. Moreover, changes in self-efficacy judgments of both experimental and control group participants were examined. 37 students from various departments of Middle East Technical University participated in the study. Participants in the experimental group received a 6-week group based multicomponent smoking cessation program combined with nicotine patches, whereas those in the control group were provided with self-help booklets. Point prevalence abstinence was used as the main outcome measure, which was verified by CO-measurement in exhaled air both at post-treatment and follow-ups. Separate one-way ANOVAs and repeated measures ANOVAs were used in data analysis. Results showed that there were no significant differences between the experimental and control group in terms of their degree of motivation, readiness and decision to quit smoking, nicotine dependence, depression, self-efficacy, and perceived social support at pre-treatment. Results of the repeated measures ANOVA with CO-values showed that the CO-levels of experimental groups significantly declined from pre-treatment to post-treatment and to follow-ups. Abstinence rates for the experimental group were found to be 66.67%, 55.55% and 45.44% at post-treatment, 1-month follow-up and 2-months follow-up respectively. On the other hand, abstinence rates for the control group were found to be 11.76%, 5.88% and 5.88% at post-treatment, 1-month follow-up and 2-months follow-up respectively. Moreover, it was found that self-efficacy scores of experimental group participants significantly increased at post-treatment, whereas those of control group participants significantly decreased from pre-treatment to post-treatment. The findings were discussed in the light of the relevant literature. After discussing the limitations and implications of the study, directions for future studies were suggested.