Perceived parental rearing behaviors, responsibility attitudes and life events as predictors of obsessive compulsive symptomatology: Test of a cognitive model
Algılanan anne-baba tutumları, sorumluluk algısı ve yaşam olaylarının obsesif kompulsif belirtileri yordama gücü: Bilişsel modelin sınanması
  1. Tez No: 228528
  2. Yazar: A. BİKEM HACIÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURAY KARANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın temel amacı klinik dışı bir örneklemde Obsesif Kompulsif Semptomatolojiye (OKS) yatkınlıkla ilişkili faktörleri incelemektir. Bu çalışmada, OKB' nin Salkovskis tarafından geliştirilen bilişsel modeli temel alınarak, algılanan anne-baba yetiştirme tutumları, sorumluluk algısı ve yaşam olaylarının OKS'yi yordamadaki rolü araştırılmıştır. Buna ek olarak, algılanan anne-baba yetiştirme tutumları ve OKS arasındaki ilişkide sorumluluk algısının aracı rolü incelenmiştir. Son olarak bu değişkenlerin OKS'ye özgü olup olmadığını değerlendirmek amacıyla aynı değişkenlerin depresyon ve sürekli kaygı ile olan ilişkileri incelenmiştir. Kovaryans analizinin sonuçları yüksek düzeyde OKS'ye sahip katılımcıların düşük düzeyde OKS'ye sahip katılımcılara kıyasla anne-baba yetiştirme tutumlarını daha koruyucu olarak algıladıklarını göstermiştir. Regresyon analizlerinin sonuçları annenin algılanan aşırı koruyuculuğu, sorumluluk algısı ve yaşam olaylarının anlamlı düzeyde OKS'yi yordayıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, annenin algılanan aşırı koruyuculuğu ve OKS arasındaki ilişkide sorumluluk algısının aracı değişken olduğu bulunmuştur. Annenin algılanan aşırı koruyucu tutumunun OKS'ye özgü olduğu dikkati çekerken depresyon için annenin algılanan reddedici tutumu ve babanın algılanan duygusal sıcaklığı, sürekli kaygı için ise annenin algılanan duygusal sıcaklığının yordayıcı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Sorumluluk algısı hem OKS hem de sürekli kaygı için ortak bir yordayıcı iken, sorumluluk algısının, algılanan anne-baba yetiştirme tutumları ve semptomatoloji arasındaki ilişkide aracı değişken rolünün OKS'ye özgü olduğu dikkati çekmektedir. Yaşam olayları ise OKS, depresyon ve sürekli kaygının her biri için anlamlı düzeyde yordayıcı etkiye sahiptir. Araştırmanın sonuçları ilgili literatür eşliğinde tartışılmış, çalışmanın kısıtlılıklarına, gelecek çalışmalar için önerilere ve bulguların klinik göstergelerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to examine the vulnerability factors of Obsessive Compulsive Symptomatology (OCS) in a non-clinical sample. On the basis of Salkovskis? cognitive model of OCD, the present study aimed to investigate the role of perceived parental rearing behaviors, responsibility attitudes, and life events in predicting OCS. Furthermore, the mediator role of responsibility attitudes in the relationship between perceived parental rearing behaviors and OCS was examined. Finally, the specificity of these variables to OCS was evaluated by examining the relationship of the same variables to depression and trait anxiety. Analysis of covariance results showed that subjects with higher OCS scores perceived their mothers? and fathers? rearing behaviors as more overprotective than the subjects with lower OCS scores. The results of the regression analysis showed that perceived mother overprotection, responsibility attitudes and life events significantly predicted OCS. Furthermore, responsibility attitudes mediated the relationship between perceived mother overprotection and OCS. The predictive role of perceived mother overprotection was found to be OCS specific. On the other hand, for depression, perceived mother rejection and father emotional warmth, and for trait anxiety, perceived mother emotional warmth had significant predictive effects. While responsibility attitudes were found to be a common predictor for OCS and trait anxiety, its mediator role was OCS specific. OCS, depression and trait anxiety were all significantly predicted by life events. The results of the study were discussed within the relevant literature, and limitations of the study, suggestions for future studies, and clinical implications of the findings were presented.