A comparative analysis of the European Union financial assistance to Central and Eastern European countries and Turkey
Avrupa Birliği tarafından Merkez ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye?ye yapılan mali yardımların karşılaştırılması
- Tez No: 228532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği (AB) tarafından Merkez ve Doğu Avrupa ülkeleri (MDAÜ) ile Türkiye'ye adaylık öncesi ve sonrasında verilen mali yardımları karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Tez, aynı zamanda Avrupa entegrasyon kuramlarına ilişkin son dönemde literatüre hakim olan tartışmaları da ele alarak, AB tarafından MDAÜ ve Türkiye'ye yönelik yapılan mali yardımların karşılaştırması ile elde edilen sonuçları entegrasyon kuramları çerçevesinde tartışmakta ve AB'nin genişleme perspektifinde Türkiye'nin yerini incelemektedir.Tezin temel argümanı olarak AB tarafından yapılan mali yardımlarda Türkiye'ye MDAÜ ile eşit davranılmadığı öne sürülmektedir. Bunun nedeni olarak ise AB, genişleme perspektifinde ideational faktörlerin etkili olduğu ve bu unsurların AB'nin Türkiye'ye yönelik tutumunda belirleyici olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis makes a comparative analysis of financial assistances provided to Central and Eastern European Countries (CEECs) and Turkey by the European Union (EU) prior and pursuant to candidacy. Furthermore, the thesis argues results obtained through comparison of financial assistances provided to CEECs and Turkey by the EU within the framework of integration theories and examines the place of Turkey within the enlargement perspective of the EU by addressing arguments that are dominant in the literature in relation to European integration theories.The major argument of the thesis is that Turkey has not been treated equally with CEECs as regards financial assistance provided by the EU. As a justification for this, it is assumed that ideational factors have an impact on the enlargement perspective of the EU and they are determinant in the stance of EU towards Turkey.