Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan rehber öğretmenlerin iş doyumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
- Tez No: 73968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde çalışan rehber öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri işlerinde karşılaştıkları mesleki problemler; cinsiyetleri; mesleki kıdemleri; mezun oldukları alanlar; öğrenim düzeyleri; aylık gelirleri; çalıştıkları bölümler ve hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılım durumları açısından incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, 1995-1996 öğretim döneminde 79 ildeki 96 RAM'da çalışan 412 rehber öğretmenden oluşmuştur. Bu merkezlerde görev yapan rehber öğretmenlerin sayısı sınırlı olduğundan, bir örneklem seçilmemiş; bunun yerine rehber öğretmenlerin oluşturduğu evrene ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın bağımlı değişkeni olan iş doyum düzeylerine ilişkin bilgiler Tezer'in (1991)“İş Doyumu Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Bağımsız değişkenlere ilişkin bilgiler ise, araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve“Mesleki Problem Tarama Listesi”kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların ölçme araçlarından elde ettikleri puanların hesaplanmasından sonra, her bir bağımsız değişken için grupların özelliklerine göre frekanslar, yüzdelik dağılımları, aritmetik ortalamalar ve standart sapmalar hesaplanmıştır. Değerlendirmenin ikinci aşamasında rehber öğretmenlerin görevlerinde karşılaştıkları problemler, mesleki kıdemleri, mezun oldukları alanlar, çalıştıkları bölümler ve hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılım durumları ile grupların iş doyum düzeyleri arasında anlamlı fark olup olmadığını test etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı farklılıkların olduğu durumlarda farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığım belirlemede Duncan Testi kullanılmıştır. Cinsiyet ve öğrenim düzeyleri ile rehber öğretmenlerin iş doyum düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığı t-testi kullanılarak kontrol edilmiştir. Anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Sonuçlar, mesleki sorunlardan; RAM binalarının bulunduğu yerlerin uygunluğu; bu merkezlerdeki araç-gereç ve donatım malzemelerinin yeterlilikdurumu; RAM'lerinde görev yapan rehber öğretmenlerin psikolojik danışma ve rehberlik alanında aldığı mesleki eğitimin yeterlilik durumu; RAM'lerinde çalışan alan mezunu rehber öğretmenlerin psikolojik danışma ve rehberlik alanında aldığı mesleki eğitimin yeterlilik durumu; RAM'lerinde görev yapan, Eğitim Bilimleri Bölümünün Psikolojik Danışma ve Rehberlik dışındaki alanlarından mezun rehber öğretmenlerin bilgi ve becerilerinin yeterlilik durumu, RAM ile Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okul Yönetimleri arasındaki işbirliği ve koordinasyonun yeterlilik durumu; RAM'lerinde çalışan rehber öğretmenlere yönelik olarak düzenlenen hizmetiçi eğitim seminer ve kurslarının nicelik ve nitelik bakımından yeterliliği; özel eğitim, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin mevzuatın yeterlilik durumu, RAM'lerinde görev yapan rehber öğretmenlerin psikolojik ölçme araçlarını uygulama, değerlendirme ve test sonuçlarını raporlaştırma becerileri açısından yeterlilik durumu ve özel eğitim, psikolojik danışma ve rehberlik alanlarındaki mesleki dernek, oda ve vakıf gibi destek ve denetim kuruluşlarının yeterlilik durumlarına ilişkin algılan ile iş doyumu düzeyleri açısından rehber öğretmen grupları arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, RAM hizmet binalarının fiziki uygunluk durumu; RAM'lerinde görev yapan rehber öğretmenlerin sayısal anlamda yeterlilik durumu; verilen hizmetler açısından RAM'lerine yapılan atamaların kadro ünvanlarının uygunluk durumu, RAM'lerinde görev yapan rehber öğretmenlerin özlük hakları okul rehberlik servislerinde çalışan rehber öğretmenlerle karşılaştırıldığında yeterlilik durumu; RAM'lerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen ödenek miktarlarının yeterlilik durumu, Türkiye'de özel eğitim, rehberlik ve psikolojik danışma alanlarıyla ilgili kaynakların yeterlilik durumu ve özel eğitim rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleriyle ilgili etkinliklerin ilçe ve köylerde de yürütülebilmesi için bu merkezlerin araç ihtiyacının karşılanmasında Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğin sağladığı desteğin yeterlilik durumuna ilişkin algıları ile iş doyumu düzeyleri açısından rehber öğretmen gruplan arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Cinsiyet, mezun olunan alan, öğrenim düzeyi ve hizmetiçi faaliyetlerine katılma durumları gibi diğer bağımsız değişkenler açısından da anlamlı farklılık bulunmamıştır. Öte yandan, mesleki kıdem ve çalışılan bölüm açısından rehber öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, the job satisfaction levels of guidance practitioners working in Guidance and Research Centres (GRCs) were eqamined in relation to the vocational problems they encounter in their work; sex; their time of service (seniority) the areas graduated; their educational levels; their monthy salary; the departments they work; and the frequency of their praticipation in in-service training activities. The participants of the study consisted of 412 guidance practitioners working in 96 GRCs in 79 provinces in 1995-1996 period. Since the number of guidance practitioners working in these centres was limited, a sample was not selected, instead the attempt was given to reach the whole universe of guidance practitioners working in these settings. The information concerning the job satisfaction levels of guidance practitioners, which served as the dependent variable in this study, was obtained bu using Tezer“s (1991) ”Job Satisfaction Scale“. The information concerning the independent variables was collected through ”Personal Information Form“ and ”Vocaitonal Problem Screening List" developed by the researcher. After the computation of scores obtained by the participants form the measurement devices, the frequencies, percentage distributions, arithmetic means, and standart deviations were computed for each of the independent variables in accordance with the characteristics of the groups. In the second phase of the evaluation, in order to test whether or not the relationships of the vocational problems they encounter in their work; their time of service (seniority); the areas graduated; the departments they work; and the frequency of their participation in in- service training activities with the job satisfaction levels of guidance practitioners were significant, one-way analysis of variance (ANOVA) and Duncan Test were conducted. The relationships of sex and educational levels with the level of job satisfaction were tested by t-test. The level of significancy was taken.05. The results showed that there were significant differences between the groups of guidance practitioners with respect to their perceptions of the suitability of the mplaces where Guidance and Research Centres located; the adequacy of the materials and equipment in these centres; the adequacy of the vocational education given to the guidance practitioners in the area of psychological counseling and guidance; the adequacy of the vocational education given to those working in these centres and graduated from teh area; the competence of the guidance practitioners graduated from the areas in Educational Sciences Department other than psychological counseling and guidance area with respect to knowledge and skills; the adequacy of psychological testing devices used in these centres; the adequacy of the cooperation and coordination of Ministry of National Education, Province National Education Administrations, and the school administrations with these centres; the adequacy of in-service training seminars and courses designed for the guidance practitioners in quantitative and qualitative terms; the adequacy of laws concerning special education, guidance, and counseling services; the competence of the guidance practitioners with respect to the skills in using the testing materials, evaluating and reporting the results; and the adequacy of the support and supervision organizations such as professional associations, chambers, and foundations in the areas of special education, guidance and counseling and their job satisfaction levels. On the other hand, no significant differences were foud between the guidance practitioner groups with respect to their level of job satisfaction and their perceptions concerning the physical suitability of those centres' service buildings; the adequacy of the guidance practitioners working suitability of the appointments with respect to the titles of the staff; the adequacy of the personal rights of the guidance practitioners working in these centres as compared to the ones working in the school guidance services; the adequacy of the amount of funding provided to these centres by Ministry of National Education; the adequacy of resources available in the areas of special education, guidance, and counseling in Turkey and the adequacy of the support provided by Province National Education Administrations and Governorship in meeting the material needs of these centres in order to carry out the activities in the areas of special education, guidance, and counseling in towns and villages. With respect to other independent variables such as sex, area graduated, educational level, and the frequency of participation in in-service training activities, no significant differences were found. On the other hand, significant differences were found between guidance practitiones groups with respect to the time of service and the departmants they work. IV