Classroom management approaches of primary school teachers
İlköğretim öğretmenlerinin sınıf yönetimi yaklaşımları
- Tez No: 228541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı Kastamonu'da ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin sınıf yönetimi yaklaşımlarını ve bu yaklaşımlarının uyguladıkları müfredat yaklaşımı ile uyumlu olup olmadığını incelemektir. Veriler araştırmacılar tarafından geliştirilmiş ve pilot çalışması yapılmış olan ?Sınıf Yönetimi Anketi? kullanılarak Kastamonu ilindeki ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerden toplanmıştır. Çalışmaya 265 öğretmen katılmıştır. Elde edilen veriler betimleyici ve yordayıcı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerin kullandıkları sınıf yönetimi yaklaşımını bulmak ve de bazı değişkenlerin öğretmenlerin sınıf yönetimi yaklaşımına etkisini incelemek için karışık desen varyans analizi (grup-içi ve gruplar arası) kullanılmıştır.Araştırmanın sonucu öğretmenlerin öğrenci merkezli sınıf yönetimi yaklaşımını kullanmayı tercih ettiğini göstermiştir. Bu da genel olarak öğretmenlerin kullandıkları sınıf yönetimi yaklaşımının yapılandırmacı müfredat yaklaşımı ile uyumlu olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda mesleki kıdem, branş, sertifika programı çeşidi ve sınıf mevcudu gibi değişkenlerin öğretmenlerin kullandıkları sınıf yönetimi yaklaşımına etkisi olduğu; cinsiyet değişkenine göre ise bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating classroom management approaches of primary school teachers and exploring if their management approaches are consistent with the constructivist curriculum. The sample consisted of 265 primary school teachers working in Kastamonu. Data were gathered from the participants via Classroom Management Inventory developed by the researcher. Both descriptive and inferential statistics were utilized to analyze the data. Mixed Design ANOVA (within subjects and between subjects) was employed to investigate the dominant classroom management approach that teachers use and to explore the effect of some variables on classroom management approaches of teachers.Results of the study indicated that primary school teachers prefer to use student-centered management approach rather than teacher-centered approach. That is teachers? management approaches are consistent with the constructivist instruction. Furthermore, some background variables were found to affect the classroom management approaches of teachers. A significant difference was found in classroom management approaches of teachers with respect to teaching experience, branch, type of certification and average number of students teachers have in their classes while no significant difference was found with respect to gender variable.