Yeni kamu yönetimi anlayışının Türk yerel yönetimlerine etkisi: Bilecik örneği
The effects of new public management to Turkish local governments: The case of Bilecik
- Tez No: 228583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yıllardır tartışılmakta olan yerel yönetimler reformu, 2005 yılında gerçekleştirilen mevzuat değişikliği ile tamamlanmıştır. Bu kapsamda Belediye Kanunu(5393), Büyükşehir Belediyesi Kanunu(5216) ve İl Özel İdaresi Kanunu(5302) çıkarılmıştır.Yeni mevzuat incelendiğinde göze çarpan en önemli noktalardan birisi, bu mevzuata yansıtılmaya çalışan yeni kamu yönetimi anlayışıdır. Yeni kamu yönetimi anlayışı doğrultusunda yerel yönetimlerin görev ve yetkilerinde, organlarının oluşumu ve işleyişinde, teşkilat yapılarında ve personel sistemlerinde önemli değişiklikler yapılmıştır. Ancak reformun temel çerçevesini çizen KYTKT' nin yasalaşamaması, il özel idareleri alanında öngörülen değişikliklerin bir kısmının gerçekleşememesine sebep olmaktadır. İl özel idarelerinin görev alanlarında olan bazı hizmetler halen merkezi yönetim tarafından yerine getirilmektedir. Bundan dolayı bazı görev alanlarında ikilikler bulunmaktadır. Bu durum il özel idarelerinin belediyeler kadar etkin çalışamamasına sebep olmaktadır.Bilecik Belediyesi ve Bilecik İl Özel İdaresi personeli arasında yapılan anketin sonuçları da göstermektedir ki: Belediye personeli yeni kamu yönetimi anlayışı ile ilgili yargılara, il özel idaresi personeline göre daha olumlu cevaplar vermiştir. Sonuç itibariyle Belediye, İl Özel İdaresine göre daha müşteri odaklı; daha sonuç odaklı; daha rekabet odaklı; hizmet sunumunda alternatif yöntemlerin kullanımından daha fazla faydalanan; kurum içi hiyerarşik ilişkileri daha az gözeten; personeline daha hoşgörü ile davranan bir şekilde çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The municipalism reforms which is argued about, has been completed by the legislation change in 2005. In this context; Municipality Law (5393), Metropolitan Municipality Law (5216) and Special Provincial Administration (5302) are enacted.As the recent legislation is examined, one of the marked points is the new understanding of the municipalism about this legislation. In accordance with this new understanding, jurisdiction and authorizaton of munacipalities, organs? structuring and regulation, organization structure and personel systems have been modified. But, because KYTKT outlining the reforms did not become law, some expected changes about special provincial administration didn?t come true. Some services which is in the jurisdiction area of the special provincial administration are still done from the centre. Because of this, there are some disagreements about some jurisdiction areas. This causes the ineffective working of special provincial administration according to municipalities.The survey, conducted over Bilecik Municipality and Bilecik Special Provincial Administration personel, shows that the municipality personel answered to the questions related to the new municipalism understanding, more positively than the special provincial administration personel. In consequence; the municipality is more customer oriented, more result oriented, more competitive, more benefiting from the alternative ways for the service production, less considering the hierarchical relations over the organization, treating more tolerant to the personel than the special provincial administration.