Globalleşme süreci içinde gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümeyi etkileyen faktörlerin ekonomik analizi
Empirical analysis of factors effecting economic growth in developing countries in the process of globalization
- Tez No: 72814
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Sanayi Devriminden önce başlayan globalleşme süreci, sanayi devrimi ile hızlanma eğilimi göstermiştir. Özellikle, çağımızda, uluslararası ticaretin ve yatırımların artması, bilim ve teknoloji alanınıdaki gelişmeler ile birlikte, dünya ekonomisinin tek bir pazar ekonomisine doğru hızlı bir gidişi söz konusu olmya başlamıştır. Globalleşme sürecinde, dünyadaki iki kutuplu politik sistemin yıkılmasının da büyük rolü olmuştur. Globalleşme ile birlikte, ülkelerin gelişmişlik düzeylerine, teknolojik altyapıya, insan sermayesine, hükümet politikalarına bağli olarak elde ettikleri, kayıp ve kazançlar farklı olmuştur. Bazı gelişmekte olan ülkeler, globalleşme sürecinden olumlu yönde etkilenip ihracatları artırmış, kişi başına düşen gelir düzeyi yükselmiş, tassarruf ve yatırımları artmıştır. Buna karşılık bazı gelişmekte olan ülkeler ise, içinde bulundukları ekonomik, politik istikrarsızlıklar, yetersiz altyapı, insan sermayesi, ve teknolojik gelişmeler nedeni ile gelişme kaydedememişlerdir. Ülkelerin büyüme sürecine girmesini ve bu sürecin devamını sağlayan farklı faktörler vardır. Bu faktörler, büyümenin itici güçleridir. Bazı ülkeler ihracata dayalı olarak büyürken, bazıları tüketimin sürüklediği büyümeye sahip olabilirler. Bu çalışmada globalleşme süreci içinde büyümeyi etkileyen faktörlerin neler olduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, birinci bölümde, globalleşme kavramı, globalleşmenin tarihsel gelişimi, globalleşmenin göstergeleri, nedenleri ve sonuçlan ele alınmaktadır, ikinci bölümde ise büyümede etkili olabilecek ekonomik ve sosyal faktörler ülkelere göre analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, ikinci bölümde ele alınan büyümeyi etkileyen faktörler arz yönlü ve talep yönlü alarak iki gruba ayrılıp ekonometrik model yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Even thouguht globalization process have began before industrial revaluation, it began to accelere with this revaluation. Especially, due to the rapid increase in the volume of international trade and investment and to tremendous development in science and technology during this century the world's economies are quickly becoming a single economy. Collapse of two blocks political system has important role on the globalization process. Due to the globalization process, countries gain and lost. This situation depend on developed level, technological infrastructure, human capital, government policies,. On the one hand, some developing countries are effected by globalization. So their export, per capita income, saving and investment level increased. On the other hand some developing countries did not improve because of unstable political and economic condition, insufficent human capital, infrastructure and, technolojic level. There are some factors which push countries to growth process and to continue this process. Some countries' growth policy is export oriantation, however some countries' growth policy is consumption driven. In this study, it try to analaysis which kind öf factors effect growth in developing countries in globalization process. In this study, m the first chapter, it analaysis concept of globalization, in the second chapter, it analaysis economic and social factors which can be effect on growth. The last chapter, economic growth's factors divided two groups which are supply side growth factor and demand side growth factor. Both two groups growth factor regres on growth.