Türkiye'de ihracata yönelik vergi teşvikleri ve analizi.
Tax prompt and analyze regarding export in Turkey.
  1. Tez No: 228621
  2. Yazar: KORHAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teşvik kavramı, belirli ekonomik faaliyetlerin diğerlerine oranla daha fazla ve hızlı gelişmesini sağlamak amacıyla, kamu tarafından çeşitli yöntemlerle verilen maddi ve/veya gayri maddi destek ve özendirmeler olarak tanımlanabilir. Teşvikler, klasik devlet anlayışının değişmesi ve devletin görev alanının genişlemesi ile birlikte, devletin ekonomiye müdahale araçlarından biri haline gelmiştir.İhracata yönelik vergi teşvikleri, ihracat endüstrilerinin karlılığını arttırmak suretiyle, ekonominin kıt kaynaklarını iç piyasa yerine, dış pazarlara yöneltme amacına hizmet eden önlemlerdir. İhracata yönelik vergi teşvikleri sayesinde firmalara dış pazarlarda diğer global firmalarla rekabet edebilme imkanı sağlanmaktadır.Bu çalışmada konunun bütünlüğü açısından ihracat teşvikleri konusuna genel olarak değinilmiş, sonrasında ise Türkiye'de uygulanmakta olan ihracata yönelik vergi teşvikleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İhracata yönelik vergi teşviklerinin ihracat rakamlarına olumlu bir şekilde yansıyıp yansımadığı, etkin bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan anket çalışması ile ihracata yönelik vergi teşviklerinin firmalar açısından analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Incitement is defined as monetary or intangible support or encouragement provided by local government in order to enable some economic actions to be improved more rapidly than the others. Incitements became the tool of government intervention to economy by the change of state policy and functions.Tax contributions regarding exportation are precauitons in order to increase the profit of export industry to impel inadequate resources of economy to foreign market instead of local. By means of tax support in exportation, companies are given chances to compete with global companies in foreign market.In this research project, I emphasized on exportation incitement overall and in addition to this I also pointed out tax incitement on exportation in Turkey in detailed. Morover, I clarified how the tax contributions regarding exportation affected the amount of exportation and how effective they are used . And the reflections of these contributions on companies are analyzed by survey.