30-40 yaşları arası kişilerde inanç korku ilişkisi
Faith and fear relationship on people aged 30- 40
- Tez No: 228622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. VAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, 30-40 yaş arasındaki kişilerin dindarlık düzeyi ile dini korku ve dünyevi korkuların denekler üzerindeki etkisi genel anlamda araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırma, Sakarya ilinin Adapazarı, Kaynarca ve Karasu ilçeleri ve bunların bazı köylerinde yaşayan 7 değişik meslek gruplarından oluşan, toplam 308 denek üzerinde anket tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Bu şekilde toplanan verilerin SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) bilgisayar istatiksel paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, The effect of religiosity level on religios fear and secular fear is tried to be inverigated. For this, people aged 30-40 chosen. These people live in Adapazarı and its Country side, Karasu and Kaynarca and their vilages. They are from 7 differnt groups of occupation. This researeh is done on 308 people with guestionarie. The information gathered from these people with guestion arie are evaluated by SPSS (Statistical Packet for Social Sciences).