Büyükşehir belediyelerinin kurumsal kapasitelerinin stratejik planlar ve faaliyet raporları üzerinden karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the institutional capacities of metropolitan municipalities on strategic plans and annual reports
  1. Tez No: 705164
  2. Yazar: EMRE EZİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SADİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Devletin sorumluluk ve yetki alanlarının azalması, özel sektör yöntem ve tekniklerinin kullanılması ve katılımcılık, şeffaflık ve yönetişim kavramlarının ön plana çıkarılmasını öngören Yeni Kamu İşletmeciliği anlayışı ile birlikte halka yakınlık ilkesi gereği kurulan yerel yönetim birimlerinden birisi olan ve son yıllarda sorumluluk alanı genişleyen büyükşehir belediyelerinin hizmet sunumlarında değişimler meydana gelmiştir. Türk kamu yönetiminde Yeni Kamu İşletmeciliği etkisiyle hazırlanan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun bir tezahürü olarak 5393 sayılı Belediye Kanunu'nda nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyelere stratejik plan yapma uygulaması getirilmiştir. Bu Tez kapsamında büyükşehir belediyelerinin kurumsal kapasitesi stratejik planlar ve faaliyet raporları üzerinden analiz edilmiştir. Kurumsal kapasitenin kamu amacını yerine getirebilmek için planları ve politikaları formüle ederek yürütmeyi amaçlaması sebebiyle büyükşehir belediyelerinin hizmet sunumunda kurumsal kapasitelerinin etkisi bu tezin ana konusu olmuştur. Yeni Kamu İşletmeciliği ve kamu hizmetinin kavramsal çerçeveyi oluşturduğu tezde büyükşehir belediyelerinin güçlü ve zayıf yönleri ile personel ve bütçe durumları incelenmiş; tez kapsamına alınan 10 büyükşehir belediyesinin ise stratejik planları ve faaliyet raporları yeni kamu işletmeciliği, yerel yönetişim ve kent hizmetleri tema alanları kapsamında 28 adet kod ile analiz edilmiştir. Nitel araştırma yöntemi ile hazırlanan çalışmada içerik analizi tekniği kullanılmış ve doküman analizleri nitel veri analizi yazılımı olan Atlas.Ti programı vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Yeni kamu işletmeciliği ve yerel yönetişim alanlarında başarılı olan büyükşehir belediyelerinin kent hizmetleri sunumunda da başarılı olacağı sonucu bulgular arasında yer almıştır. Anahtar Sözcükler Büyükşehir Belediyeleri, Kurumsal Kapasite, Stratejik Plan, Faaliyet Raporu.
Özet (Çeviri)
The New Public Management approach, which envisages the reduction of the responsibilities and jurisdictions of the state in public administration and the use of private sector methods and techniques, has become dominant. With this understanding, the concepts of participation, transparency and governance came to the fore. The areas of authority and responsibility of the metropolitan municipalities, which are one of the local government units established in accordance with the principle of proximity to the public, have increased in recent years and changes have occurred in the provision of services. In the Turkish public administration, the Municipal Law No. 5393 obliges the municipalities with a population of over 50 thousand to make a strategic plan. The institutional capacity of metropolitan municipalities has been analyzed through strategic plans and activity reports within the scope of this thesis. Since the institutional capacity aims to formulate and execute plans and policies in order to fulfill the public purpose, the effect of the institutional capacities of the metropolitan municipalities in the service provision has been the main subject of this thesis. In the thesis, in which the new public administration and public service formed the conceptual framework, the strengths and weaknesses of the metropolitan municipalities, as well as the personnel and budget situations were examined. Strategic plans and annual reports of 10 metropolitan municipalities included in the study were analyzed with 28 codes within the scope of New Public Management, Local Governance and Urban Services theme areas. In the thesis prepared with the qualitative research method, the content analysis technique was used and the document analyzes were carried out through the Atlas.Ti program, which is a qualitative data analysis software. It is among the findings that the metropolitan municipalities that are successful in the fields of new public management and local governance will also be successful in the provision of city services. Keywords Metropolitan Municipalities, Institutional Capacity, Strategic Plan, Annual Report.