5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde kamu sektöründe hesap verebilirlik
Accountability in public sector in accordance with the law 5018 'Public Finance Management and Control Law'
- Tez No: 621522
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET ÇALIYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Demokratik bir yönetimin gerçekleşmesi için sadece siyasi kişi ve kurumların belirli periyotlarla yapılan seçimler aracılığıyla halka hesap vermesi yeterli değildir. Siyasiler yanında kamu yönetiminin de hesap vermesini sağlayacak mekanizmaların bulunması gerekmektedir. Kamu yönetiminin daha fazla hesap vermesini sağlayacak yeni mekanizmaları ortaya çıkararak, kamu yönetiminin daha demokratik hale gelmesi için yeni açılımlar yaratmıştır. Merkezi yönetime göre halka daha yakın olan yerel yönetimlerin hesap verebilirliğinin sağlanması da yerel yönetimlerin demokratik niteliklerinin güçlendirilmesi açısından çalışmaya değer görülmüştür. Çalışmanın birinci bölümünde hesap verebilirliğin tanımlanması ve açıklanması, ikinci bölümünde ise kamu mali yönetimi kavramsal çerçeveden ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise 5018 Kamu Mali Yönetimi Kontrol Kanunu'nun kamu sektörüne getirdiği yenilikler ve hesap verebilirlik açısından incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise bir belediye uygulaması ile çalışma tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Execution of democratic governance is not sufficient when merely politicians and political corporations account before the public through elections taking place at certain times. Apart from politicians, it is significant to develop systems that ensure public administration accounts as well. 5018 Public Finance Management and Control Law brings new initiatives for democratization of the public administration while ensuring new mechanisms to enhance accountability in public administration. Local administrations, which are closer to community compared to central administration, are worth studying with respect to achieving accountability and strengthening the democratic qualifications of local administrations. In the first chapter of the study, accountability is defined and explained. Then, in the second chapter, public finance management is approached within the conceptual framework. Third chapter covers the novelties in public sector as a consequence of 5018 Public Finance Management and Control Law and this law is studied from the stand point of accountability. Fourth chapter concludes the study with a municipality application.