Balıkesirin sosyo ekonomik yapısı
Sociall economic status of Balıkesir
- Tez No: 228636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ OKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Balıkesir'in sosyo-ekonomik yapısı adlı bu çalışma ile Balıkesir'in Cumhuriyet dönemini de içine alarak kısaca tarihçesi, idari ve nüfus yapısı ile tarih içinde bu yapıdaki değişiklikler, sosyal hayat ve siyasal yapısı, eğitim-öğretim ve kültür faaliyetleri ve ekonomik yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu çalışma esnasında yerel ve ulusal basın ile Balıkesir Kent Arşivi, Balıkesir İl Halk kütüphanesi, Valilik ve Belediye Arşivleri başta olmak üzere yazılı kaynaklardan azami ölçüde faydalanılmıştır.Bu çalışma giriş bölümü dışında dört bölümden meydana gelmiştir. Bunlardan giriş bölümünde insanoğlunun ilk çağlardan bugüne kadar şehirleşme olgusu üzerinde durulmuş, şehirlerin yapısı, insanoğluna kazandırdığı ve geliştirdiği yaşam biçimleri, fırsatları, köyden kente göç olgusu ile birlikte ortaya çıkan sorunlar ve Balıkesir'in kent yaşamı ile problemleri ve bu problemlerin alt problemleri ele alınmaya çalışılmıştır.Birinci bölümde ise Balıkesir'in kurulması ile ilgili doğal özellikleri ile yerşekilleri ve iklim özellikleri incelenmiştir. Balıkesir ilinin ilk çağlardan günümüze kadar olan tarihi, tarihteki önemi ve toplum hayatına yaptığı katkılarla birlikte tarihsel süreçteki önemi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde ise kurumsal yapı ele alınmıştır. Kurumsal yapının içerisinde; toplum kavramı, toplum tasnifleri, sosyal yapı, sosyal değişme gibi kavramların açıklaması yapılmıştır.Araştırmanın üçüncü bölümünde; Balıkesir'in sosyal ve beşeri yapısı, eğitim-öğretim, sağlık ve nüfusun yapısı üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde ise Balıkesir'in başlıca tarım, iktisadi, sanayi ve ticaret fonksiyonları ile ulaşım, enerji ve turizm alanlardaki atılımları incelenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın son bölümünde ise Balıkesir'in şehirleşme ile birlikte ortaya çıkan sorunlarına ve bunların çözüm önerilerine yer vermeye çalıştık
Özet (Çeviri)
This research, named as, Balıkesir?s socio-economic structure basicly emphasizes the historical, administirative situation of the city. It also includes the republican phase of Turkey. Furthermore; social life, polutucal life, structure and the changes in this structures within the historical process tried to be explained. Also education system, cultural affiliations and economic conjuncture is written.While working on this research local and national media means was scanned. Moreover, the city archive of Balıkesir, Balıkesir City library and the archives of municipality was heavily used.This research has four parts apart from the beginning part. In the beginning part the civilization and city life in the humanitarian history is mentioned. In addition, the items in which city life brought to people?s life, the chances of city life is written. On the other hand, the problems occured after the migration from villages to cities started tried to be analysed. Specifically the problems in the city life of Balıkesir and the core problems of the so-called problems was mentioned.In the first part, how the city of Balıkesir was established in relation with natural beauties of the city and other geographical situation with the climate was emphasized. The history of Balikesir from the first ages, importance of the city in the historical process, and the contributions Balikesir made for the history.In the second part, institutional structure was handled. Within this topic the Notion of society, classifications of society, social organism, social change e.g this kind of notions explained in detail.In the third part Balikesirs social and human structure, education, health and structure of the population was handled.In the fourth part, functionality of Balıkesir in agriculture, economy, industry and trade was mentioned. Moreover impulse in transportation, energy and tourism was explained.Lastly, problems occured as a result of urbanization of Balıkesir and solution proposals for these problems were declared.