Çocuk ve genç işçilerin iş güvenliği yönünden korunması
Occupational aeauth and safety for children and young workers
- Tez No: 228637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dünya genelinde milyonlarca çocuk okul yerine çalışmaya yönelmektedir. Çocuk ve gençler doğası gereği hukuki, sosyal, fizyolojik ve psikolojik yönlerden korunmaya muhtaçtırlar. Çocuk ve gençlerin çalıştıkları işler ve çalışma ortamları elbette yetişkinlerden farklı olmalıdır. Çocuk istihdamı yoksulluğun sonucudur ve yoksulluğun devamına neden olmaktadır. Çocuğun çalışması çoğu zaman eğitimden yoksun kalmasına, fiziksel ve düşünsel gelişiminin olumsuz yönde etkilenmesine ve sonunda toplum yönünden onarılası güç birçok olumsuzluğa neden olabilmektedir. Anlaşılabileceği gibi çocukların çalışma yasamı içinde yer alış nedenleri ve ortaya çıkardığı sorunlar çok boyutludur ve kısa vadede ortadan kaldırılması güç gözükmektedir.Uluslararası platformda çocuk ve gençlerin korunmalarının ve çalıştırılmamasının gerekliliğine artık eskisinden çok daha fazla inanılmaktadır. Ülkemiz Avrupa Birliğine üyelik ve müzakere sürecinin de olumlu katkısıyla son yıllarda çocuk ve gençlerin korunması ve çalıştırılmamaları konularında mevzuat ve uygulama yönlerinden çok önemli değişiklikler yapılmıştır. Ama önemli olan, teori bazında atılan bu adımların denetleme, müeyyide ve uygulama aşamalarında da perçinlenmesidir.Bu çalışmanın da amacı; Türkiye'de çocuk işgücü varolan durumunu ve sorunlarını saptamak, sorunların ortadan kaldırılması için uygulanmakta olan yasaları ortaya koymaktır.Çocuk işçiliği biçimlerinin hepsinin sona erdirilmesinde uluslararası düzeyde işbirliği ve mutabakat gerekmektedir. Bununla birlikte ulusal düzeyde de hükümetler, hükümet-dışı örgütler ve diğer ilgili birimlerin de etkili olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Millions children around the world go to work instead of to school. Naturally children needs protection legally, physically, psyhologically andsocially. Of course the working environment of children should differ from adult?s. Child employement is due to the poverty and it cause the continuation of poverty. Working of a child may cause uneducating, phisical and mental problems, in conclusion there can be some problems which can not be solved easily in societies. As it can be understood, the causes and problems of children?s working are multidimentional and it is not possible to eliminate these causes and problems in a short time period.Nowadays, the need for the protection and not being worked of children are more highly believed than before in the world. With the help of EU pracess our country managed to make very important change legally and practically for protection of children. But it is also necassary that these steps should be backed with good practice and inspections.The aim of this study is to determine the existent situation and the problems of the existing work capasitiy of children and and also to find out the lows that ar applied.There must be an international cooperation and agreement to eliminate every forms of child labour.However the national governments,non-govermental organizations and other related units must also be effective at the national level.