Narlı (Erdek/Balıkesir) köyü'nde balıkçılar -kültür ve çevre ilişkisi açısından etnografik bir analiz-
Fishermen in Narlı (Erdek/Balıkesir) village -an etnographic analysis of cultural and environmental relationship-
  1. Tez No: 159641
  2. Yazar: SEDA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTAR KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET NARLI (ERDEK/BALIKESİR) KÖYÜ'NDE BALIKÇILAR -KÜLTÜR VE ÇEVRE İLİŞKİSİ AÇISINDAN ETNOGRAFİK BİR ANALİZ- Kılınç, Seda Yüksek Lisans, Halkbilim (Etnoloji) Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. M. Muhtar Kutlu Ağustos 2005, 210 sayfa Bu araştırmada, Narlı (Erdek/Balıkesir) Köyü'nde yaşayan balıkçıların, kültür ve çevre ilişkisi açısından etnograflk analizi yapılmıştır;“kültürel ekoloji”kapsamında, balıkçıların yaşadığı çevreye kültürel mekanizmalar aracılığı ile ne şekilde uyarlandığı araştırılmıştır. Balıkçıların ekolojik çevreye uyarlanma süreci; çevrenin doğası içinde ve toplumun sosyo-kültürel yapısı, gereksinimleri ile ilişkili bir çerçevede değerlendirilmiştir. Geçim kaynağı olarak balıkçılığın yöre insanlarının yaşamındaki yeri, deniz-merkezli ortaya çıkan bir ekosistem içinde yaşamalarının kültürel örüntülerine etkileri ve çevreyi algılamaları da incelenmiştir. Araştırma, Mayıs 2003-Kasım 2004 tarihleri arasında periyodik olmamakla birlikte, belirli aylarda ve mevsimlerde, alanda uzun süre kalınarak yürütülmüştür. Veriler gırgır balıkçılığı yapan üç, küçük çapta balıkçılık yapan on bir aile ile yapılan gözlem ve görüşmelerle elde edilmiştir. Araştırma grubu olan balıkçıların bir arada bulundukları (balık avına gidiş ve dönüş saatlerinde iskele, kahvehane gibi) mekan ve zamanlar belirlenerek, sohbet ortamı içerisinde,“serbest görüşme”yapılarak çalışma yürütülmüştür. Balıkçıların aile yapılarını analiz etmek amacı ile de, evlerine gidilerek, gözlem ve görüşmeler yapılmıştır. Bunun yanı sıra, günlük yaşamlarında ve özel günlerinde (düğün, sünnet, mevlit törenleri ve kadın günleri gibi) bulunularak da, veriler toplanmıştır.Elde edilen veriler, istatistiksel veri ve anket tekniği uygulanmadan, objektif değerlendirme çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma grubuna, çalışmanın amaçları doğrultusunda, yarı yapılandırılmış sorular yöneltilmiştir. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler yazılı olarak kaydedilmiş ve araştırma grubunun, çeşitli etkinlikler sırasında, fotoğrafları çekilmiştir. Bulgular; balıkçılığın kompleks ve yıpratıcı bir iş olduğunu, deneyim, teknik bilgi ve sistematik bir yöntem anlayışı gerektirdiğini göstermiştir. Deniz- merkezli bir ekosistemde yaşayan balıkçıların, çevresel uyarlanmalarının, çevrenin doğası içinde ve toplumun yapısına, gereksinimlerine, teknolojisine orantılı bir biçimde olduğu da araştırmanın bulguları arasındadır. Bunun yanı sıra, balıkçıların aileleri ile ilişkilerinin de son derece sıcak ve içten olduğu saptanmış, yaşamı her yönü ile değerlendirmeye çalıştıkları gözlenmiştir. Balıkçıların GPS, radar gibi gelişmiş teknolojik aletlerin yanında, doğal işaretlerden yararlanarak da, avlarını buldukları araştırmanın bir başka bulgusudur. Gırgır teknelerinde, modern navigasyon aletleri bulunmaktadır, bu nedenle, balıkçılar doğanın işaretlerinden daha az yararlanmaktadırlar. Küçük çapta teknelerde ise; bu kadar gelişmiş bir donanım olmadığı için, balıkçılar doğanın kendine özgü dilini daha çok yorumlamaktadırlar. Balıkçıların, balık avından olumlu sonuç alabilmek için, bazı ritüeller yaptıkları belirlenmiştir. Çalışmanın bir başka bulgusu; yörede 1960'lı yıllarda başlayan turizm etkinliklerinin, ekonomik boyutun yanı sıra toplumsal ve kültürel boyutlar açısından da, balıkçıların yaşamını etkilediğidir. Alanda elde edilen bulgular,“Kültürel Ekoloji”yaklaşımının temel özelliklerinden hareket ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
165 ÖZET NARLI (ERDEK/BALIKESİR) KÖYÜ'NDE BALIKÇILAR -KÜLTÜR VE ÇEVRE İLİŞKİSİ AÇISINDAN ETNOGRAFİK BİR ANALİZ- Kılınç, Seda Yüksek Lisans, Halkbilim (Etnoloji) Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. M. Muhtar Kutlu Ağustos 2005, 210 sayfa Bu araştırmada, Narlı (Erdek/Balıkesir) Köyü'nde yaşayan balıkçıların, kültür ve çevre ilişkisi açısından etnograflk analizi yapılmıştır;“kültürel ekoloji”kapsamında, balıkçıların yaşadığı çevreye kültürel mekanizmalar aracılığı ile ne şekilde uyarlandığı araştırılmıştır. Balıkçıların ekolojik çevreye uyarlanma süreci; çevrenin doğası içinde ve toplumun sosyo-kültürel yapısı, gereksinimleri ile ilişkili bir çerçevede değerlendirilmiştir. Geçim kaynağı olarak balıkçılığın yöre insanlarının yaşamındaki yeri, deniz-merkezli ortaya çıkan bir ekosistem içinde yaşamalarının kültürel örüntülerine etkileri ve çevreyi algılamaları da incelenmiştir. Araştırma, Mayıs 2003-Kasım 2004 tarihleri arasında periyodik olmamakla birlikte, belirli aylarda ve mevsimlerde, alanda uzun süre kalınarak yürütülmüştür. Veriler gırgır balıkçılığı yapan üç, küçük çapta balıkçılık yapan on bir aile ile yapılan gözlem ve görüşmelerle elde edilmiştir. Araştırma grubu olan balıkçıların bir arada bulundukları (balık avına gidiş ve dönüş saatlerinde iskele, kahvehane gibi) mekan ve zamanlar belirlenerek, sohbet ortamı içerisinde,“serbest görüşme”yapılarak çalışma yürütülmüştür. Balıkçıların aile yapılarını analiz etmek amacı ile de, evlerine gidilerek, gözlem ve görüşmeler yapılmıştır. Bunun yanı sıra, günlük yaşamlarında ve özel günlerinde (düğün, sünnet, mevlit törenleri ve kadın günleri gibi) bulunularak da, veriler toplanmıştır.168 collected by being involved in their daily lives and special events (marriages, circumcisions, memorial services and women's days etc.). Data obtained were analyzed through objective assessment and no statistical data and questionnaires were applied. The study group was asked semi-structured questions parallel to the objectives of the study. Data obtained from the conversations were put into writing and the study group's photos were taken during various activities. Findings have revealed that fishing is a complex and a wearisome job, and it required experience, know-how and a sense of systematic method. That the environmental adaptations of fishermen living in a sea-centered ecosystem is within the nature of the environment and proportional to the structure, requirements and technology of society are also among the findings of this study. In addition, it has also been found that the relationships of fishermen with their families were rather warm and sincere, with the observation that they tried to think life with all aspects. Another finding of the study is that the fishermen found their prey utilizing from natural signs in addition to using developed technological instruments like GPS and radars. Trawl boats are equipped with modern navigational tools, so fishermen make less use of natural signs. And since small-scale boats are not so highly equipped, fishermen mostly interpret the unique language of nature. It has also been found that the fishermen made some rituals and performed some prayers in order to get positive results from the fish hunt. Another finding of the study is that the tourism activities in the region, dating back to the 1960s, have also affected the lives of fishermen, for social and cultural dimensions in addition to the economic dimension. Findings obtained on the site were discussed based on the basic characteristics of the“Cultural Ecology”approach.