Behavioral consequences of the third-person effect on Turkish voters
Üçüncü şahıs etkisinin Türk seçmenleri üzerindeki davranışsal sonuçları
  1. Tez No: 228647
  2. Yazar: BENNUR İZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Üçüncü şahıs etkisi, bireylerin, kendilerine oranla, başkalarının medya etkisine daha fazla hassas olduklarına inanma eğilimleri olup, bu algılamaları, onların bu doğrultuda hareket etmelerine neden olmaktadır. Bu çalışma, üçüncü şahıs etkisi ile oy verme niyetleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Türk üniversite öğrencileri (N=285), olası seçim sonuçlarına ilişkin bir medya tartışmasına dair haberin, her ikisi de sadece iki büyük partinin seçim barajını geçebileceğini ileri süren iki versiyonundan birisini okuduktan sonra, önce mesajın kendileri üzerindeki etkisini değerlendirmiş, sonra da destekledikleri partiye mi oy vereceklerini yoksa başka bir partiyi mi seçeceklerini belirtmişlerdir. Sonuçlar katılımcıların, başkalarıyla kıyaslandığında, mesajdan daha az etkilendiklerine inandıklarını göstererek, üçüncü şahıs etkisinin algısal bileşenini desteklemiştir. Mesaj olumsuz olarak kabul edildiğinde bu algının artacağı ön görülmüşse de, sonuçlar bu hipotezi desteklememiştir. Ayrıca, üçüncü şahıs etkisinin davranışsal sonuçlara (oy verme niyetinde değişiklik) yol açacağı hipotezi de desteklenmemiştir. Ancak içerik analizleri, bulguların yorumlanmasına önemli bir katkı yapmıştır. Sonuçların olası nedenleri ve oy verme niyetleri üzerinde üçüncü şahıs etkisi konusunda gelecekte yapılacak çalışmalar için yönlendirmeler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The third-person effect is the tendency of individuals to believe that others are more susceptible to media influence than themselves and this perception causes them to act accordingly. This study aimed to reveal the relationship between the third-person effect and voting intentions. After reading one of the two versions of a vignette about a media discussion of possible election results, both of which claimed only two major parties could pass the election threshold, Turkish university students (N=285) first evaluated the impact of the message on self and on others and then reported whether they would vote for the same party they supported or they would choose another one. Results supported the perceptual component of the third-person effect, indicating that participants believed they were less influenced by the message compared to the others. Although it was predicted that this perception would increase when the message was assumed as negative, findings did not support this hypothesis. Furthermore, the hypothesis suggesting that the third-person effect would cause behavioral consequences (change in voting intentions) was not supported. However, content analysis made a valuable contribution to interpret the findings. Possible explanations for the findings and directions for future studies about the third-person effect on voting intentions were discussed.