The role of the international community in the democratisation process in Bosnia-Herzegovina
Uluslararası toplum?un Bosna-Hersek?in demokratikleşme sürecindeki rolü
  1. Tez No: 228646
  2. Yazar: ŞADAN İNAN RÜMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tez Bosna-Hersek'in (BiH) demokratikleşme sürecinde Uluslararası Toplum'un rolünü çözümlemeyi amaçlamaktadır. Kullanılan ana kuramsal çerçeve Robert Cox tarafından geliştirilen Eleştirel Kuramdır. Cox, üretim biçimleri, devlet tipleri ve dünya düzenleri arasında bir ilişki olduğunu saptamıştır. Bu çerçevede, Uluslararası Toplum'un BiH'te yerleştirmeye devlet tipi dünya düzeninin ulusötesileşmesi ile ilişkili olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, Uluslararası Toplum'un amacı BiH'in ulusötesileşen dünya düzenine eklemlenmesidir. Bu eklemlenme asgari bir istikrarı korumak ve kısıtlı egemenlik oluşturmak anlamına gelmektedir. BiH'in kısıtlı egemenliği öncelikle ülkenin anayasasını da içeren Dayton Anlaşmasının metninde gözlemlenebilir. Bu anlaşmanın uygulanma süreci ile egemenlik üzerindeki kısıtlama pekişmiştir. Uluslararası Toplum'un BiH'i ulusötesileşen dünya düzenine eklemlenme çabalarının önündeki en önemli engeli milliyetçi siyasi partiler teşkil etmiştir. Dolayısıyla, Uluslararası Toplum'un BiH'in demokratikleşmesindeki ana amacı milliyetçi partilerin gücünü yok etmek olmuştur. Ancak Uluslararası Toplum bu amacında başarısız olmuş, bu nedenle de bir çeşit denetlenen demokrasi yerleştirilmiştir. Denetlenen demokrasi aynı kısıtlı egemenlik uygulamalarında olduğu gibi bu ülkeye özgü bir uluslararası örgüt olan Yüksek Temsilcilik Ofisi tarafından yerleştirilmiştir. Bunun sonucunda, üç kurucu ulusun mensuplarının kendi milliyetçi partilerinin siyasi tekelinden kurtulamadığı BiH fiilen bir uluslararası himaye rejimi altına girmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the role of the International Community in the democratisation in Bosnia-Herzegovina (BiH). The main theoretical approach adopted is the Critical Theory as represented mainly by Robert Cox. Cox argued that there was an interaction between the organisation of production, the forms of state, and the world orders. The form of state that the International Community aimed at establishing in BiH following the Dayton Agreement is analysed in relation to the transnationalisation of the world order. It is concluded that the aim of the International Community has been the integration of BiH into the transnationalised world order by the establishment of a limited sovereignty and maintenance of a minimum stability. The limited sovereignty of BiH can be observed in the text of the Dayton Agreement, which includes also the constitution of this country, as well as its later implementation. The main obstacle for the International Community?s efforts has been the nationalist political parties. Therefore, the main aim of the International Community in the democratisation of BiH has been the eradication of their power. As a result of the failure of the International Community to destroy the power of the nationalist political parties, a form of controlled democracy has been established. The controlled democracy is operated through the OHR that is an ad hoc international organisation in BiH. This signified that BiH has been effectively an international protectorate in which the three constituent nations were politically monopolised by their respective nationalist political parties.