Öğrenen ile öğretenin öğrenme stilinin eşleşmesinin öğrencilerin Türk halk edebiyatı ders başarılarına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of matching and mismatching learning style of students and lecturers on the students? achievement in Turkish folk literature
- Tez No: 228652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı; ? Türk Halk Edebiyatı? dersini veren öğretim üyelerinin ve bu dersi alan öğrencilerin öğrenme stilinin eşleşmesinin, öğrencilerin Türk Halk Edebiyatı dersindeki başarılarına etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu araştırmada nedensel karşılaştırma yöntemi (doğal karşılaştırma, geriye dönük değerlendirme, ex post facto dizayn) kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Türkiye'deki üniversitelerin Türkçe Eğitimi Bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğrencilerinden Türk Halk Edebiyatı dersini almış olan 287 öğrenci ve bu dersi veren öğretim üyesi oluşturmaktadır.Çalışmada iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunların birincisi öğrencilerin demografik bilgileri ve Kolb öğrenme stillerine göre öğrenme stillerini belirleyen ölçektir. İkincil veri toplama aracı ise öğrencilerin almış oldukları Türk Halk Edebiyatı derslerine ait başarı notları listesidir. Verilerin analizinde betimsel istatistik tekniği ve bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin çoğunluğunun ve Türk Halk Edebiyatı dersini veren öğretim üyesinin ?özümseyen? öğrenme stiline sahip olduğu görülmüştür. Öğrenen ile öğretenin öğrenme stilinin eşleştiği ve eşleşmediği gruplarda öğrencilerin tamamı, kız öğrenciler ayrı ve erkek öğrenciler ayrı incelendiğinde öğrenme stili eşleşen ve eşleşmeyen öğrencilerin başarıları arasında farklılık her üç grup için de saptanmamıştır. Elde edilen bu sonuç öğrenci ve öğretim elamanının öğrenme stilinin eşleşmesi ve eşlememesinin Türk Halk Edebiyatı dersinde öğrenci başarılarını etkilemediğini göstermiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda öğrenci başarısının dışında öğrencilerin derse karşı olan motivasyonları, tutumları ve/ya derse katılım düzeyleri değişken olarak incelenmeli ve eşleşme ve eşleşmemenin etkileri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of matching and mismatching learning style of students and lecturers on the students? achievement in Turkish Folk Literature course. In this research, casual comparison method (ex post facto design) was utilized.The study population consisted of students studying in the Department of Turkish Education in Turkish universities. The sample of this study included 287 students who took Turkish Folk Literature course offered in the Department of Turkish Education at Zonguldak Karaelmas University.Two data collection instruments were used in the study. The first instrument collected students? demographic information and data to determine their learning styles according to Kolb?s learning styles. The second type of data was the students? grade list for the offered Turkish Folk Literature course. Descriptive statistics and independent samples t-test were used for the data analysis.Results of the study indicated that majorty of the partipating students and the lecturer have the ?assimilating? learning styles. No significant diffrence was found when the match and mismatch conditions for all students, female students only and male students only were compared for the grades of students in the Turkish Folk Literature course. Summary of the results indicated that matching and mismatching learning style of students and lecturers did not affect the achievement of students in Turkish Folk Literature course.Future studies besides students achivement should also use students? motivation towards the course, their attitudes and/or their course involvement varibles to examine the effects of matching and mismatching.