Bilgisayar destekli ingilizce kelime alıştırmalarında dönüt türlerinin öğrenci öğrenmesi üzerindeki etkinliğinin incelenmesi
The investigation of the effects of types of feedback on the students? achievement in computer-assissted language learning.
  1. Tez No: 228653
  2. Yazar: FİLİZ ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, Bilgisayar Destekli Öğretim ortamında İngilizce kelime öğrenimi üzerinde farklı geribildirim türlerinin öğrenci başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada geribildirim türleri olarak doğrulayıcı geribildirim ve açımlayıcı geribildirim stratejileri uygulanmıştır. Araştırma, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 40 birinci sınıf öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desenden faydalanılmıştır. Kontrol grubu öğrencileri alıştırmaları doğrulayıcı dönüt (verification feedback) etkinlikleri ile sürdürürken, deney grubu öğrencileri açımlayıcı dönüt (ellaboration feedback) etkinliklerine göre yürütmüşlerdir.Araştırmada öğrencilerin başarılarını ölçmek üzere beş seçenekli 50 sorudan oluşan başarı testi, asıl öğrenci grubuna uygulanmadan önce güvenirlik analizlerinin yapılabilmesi ve öğrenci seviyesinin belirlemesi amacıyla, 2007?2008 öğretim yılı ikinci döneminde çalışmanın örneklem grubuna girmeyen 41 sınıf öğretmenliği birinci sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Bu başarı testinin analizleri ITEMAN programı ile çözümlenmiş, elde edilen veriler sonucunda testin cronbach-alfa güvenirlik katsayısının (0, 89) olduğu görülmüştür. Araştırmanın bağımsız değişkeni olan geribildirim türlerinin bağımlı değişken olan öğrenci başarısı üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılan istatistiksel işlemler SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grupları öğrencilerinin, ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklemli t-testi (Independent Samples t-test) kullanılırken, ilişkili örneklemler için (Paired Samples t-test) kullanılmıştır.Araştırma sonucunda BDÖ' de öğrenmeyi sağlama açısından İngilizce kelime öğretiminde her iki geribildirim türünün öğrenme üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca açımlayıcı geribildirimin akademik başarı üzerinde doğrulayıcı geribildirime göre daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of verification and ellaboration feedback on the students? achievement in English vocabulary acquisitionin in computer-assissted language learning were investigated in this study. Verification and ellaboration feedbacks were selected as feedback types. This study employed a pretest-posttest control group design. The study was conducted with 40 first year students from Zonguldak Karaelmas University, Ereğli Education Faculty, Primary School Education Department. Students groups were randomly assigened as experimental and control group in the spring of 2007?2008 academic year.In order to test the achievement of students, the multiple choice test with 50 questions with five possible choices each was developed by the researcher. The developed multiple choice test was applied to students who did not involve in the study and also were studiying at the Zonguldak Karaelmas University, Ereğli Education Faculty, Primary School Education Department for reliability analysis. The Cronbach Alpha value was found as 0.89.The developed multiple choice test was used in the study as pre and post test. The gathered data were analyzed using the SPSS packet program. The independent samples t-test and paired sampled t-test were used to investigate the research questions. Results indicated that `utilizing feedback in a computer-assisted instruction for drill and practice improves learners? vocabulary level. Findings also indicated that utilizing ellaboration feedback compared to the verification feedback more positively improves learners? vocabulary level in computer assisted instruction.