Farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ortaokul son sınıfa devam eden öğrencilerin yaratıcılıkları ile ilgili alanlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
- Tez No: 22867
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE BİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ti* ÖZET Ortaokul son sınıfa devam eden farklı sosyo-ekonomik düzeydeki deneklerin yaratıcılık düzeylerinin ve ilgi alanlarının saptanması, yaratıcılıkta ve ilgi alanlarında cinsiyetin, kardeş sayısının, doğum sırasının, anne-baba eğitim durumunun, annenin çalışma durumunun ve baba mesleğinin etkili olup olmadığının belirlenmesi ve yaratıcılık boyutları ile ilgi alanları arasında ilişki bulunup bulunmadığının incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma örneklemi her sosyo-ekonomik düzeyden kırkar öğrenci olmak üzere yüzyirmi ergenden oluşmaktadır. Araştırmaya dahil edilen deneklere“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi”ile“Kuder îlgi Alanları Tercihi Envanteri”uygulanmıştır. Yaratıcılık test sonucunda elde edilen yaratıcılık puanları değişkenlere göre incelenerek varyans analizi yapılmıştır, ilgi envanteri sonucunda elde edilen puanlar ilgi profiline kaydedilip her deneğe ait bir ilgi alanı tespit edilmiştir. Saptanan bu ilgi alanları ile değişkenler arasında ilişki olup olmadığı ise“G önemlilik Testi”ile saptanmıştır. Yaratıcılık boyutları ile ilgi alanları arasında ilişkinin bulunup bulunmadığı da varyans analizi ile tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin analiz bulgularına göre ortaya çıkan durum aşağıdaki şekilde özetlenebilir:189 - Sosyo-ekonomik düzeyin esneklik, orijinallik ve detaylara girme yaratıcılık boyutunda; cinsiyetin ve sosyo-ekonomik düzey cinsiyet etkileşiminin akıcılık, esneklik, orijinallik boyutlarında anlamlı olduğu bulunmuştur (p0.05) görülmüştür. Her deneğin ilgi profilleri sonucu saptanan ilgi alanlarına göre yaratıcılık boyutlarından aldıkları puan ortalamaları incelendiğinde aralarında istatistiksel olarak önemli bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05).- 190 - Araştırma sonuçlarına göre yaratıcılıkta ve ilgi alanlarında cinsiyet farklıliklarının ve sosyo-ekonomik düzeyler arasında farklılıkların olduğu görülmektedir. Yaratıcılık ve ilgi alanları arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı gözlenmektedir. Yine de ortalamalar incelendiğinde özellikle sanat, müzik ve edebiyat ilgi alanını tercih eden deneklerin detaylara girme yaratıcılık boyutundan en yüksek puanları aldıkları saptanmıştır. Aralarında istatistiksel olarak bir ilişki olmasa da bu alanlar birbirinden bağımsız düşünülemez. Bu nedenle ergenlik döneminde yaratıcılık ve ilgilerin saptanması önem kazanmaktadır. Yaratıcılık doğuştan getirilen bir yetenek olduğundan yaratıcılığın ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi için okulöncesi dönemde eğitime başlanması, ilgi alanlarının da küçük yaşlarda saptanması ve uygun rehberlik çalışmaları ile ilgi alanlarına yöneltilmesi, bunların yapılabilmesi için anne- baba ve eğitimcilerin işbirliği içinde çalışması gerektiği söylenebilir. '
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted to determine creativity levels and interest areas of the students attending third year of middle school and also to determine the impact of number of siblings, birth order, parents' education and occupations on creativity and interests, relation between dimensions of creativity and the areas of interest. Sample was consisted of 120 students, forty from each of the three socio economical status groups.“Torrance Test of Creativity Thinking”and“Kuder Preference Record-Vocational Form CH”were applied. Creativity test scores were analysed according to many variables and“Analysis of Variance”were conducted. Interest inventory scores were written on interest profile and for each subject, interest areas were set.“G Significance Test”, was used to determine the relation between those interest areas and variables. Relations between creativity dimensions and areas were discovered through“Analysis of Variance”. Situations which analysis of the data yielded were summarized as followed: On flexibility, originality and elaboration, socio- economical levels were meaningful while sex and socio-economical- 192 - level and socio-economical level-sex interactions were meaningful on fluency, flexibility, originality dimensions (p0.05). Average scores of creativity dimensions according to interest areas of each subject which interest profiles presented, were not significantly related with each other statistically (p>0.05). According to research findings, on creativity and interest areas there were sex and socio economical level differences while between creativity and interest areas there were no- 193 significant relations. However subjects preferred specially arts, music and literature interest areas received the highest scores on creativity dimension of elaboration. Although there was no statistically meaningful relation, areas can not be considered independently. Therefore, determining the interest and creativity in adolescence is very important. Since creativity is an inborn ability; starting education in preschool period and directing interest areas through proper councilling, discovering interest areas in early childhood and coordinated attempts of the educators and parents are very necessary.