Düşük doz aspirinin deneysel ortodontik diş hareketleri üzerine olan etkisinin sıçanlarda incelenmesi
The Investigation of the effect of low-dose aspirin on experimental orthodontic tooth movement in rats
- Tez No: 22868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET 90±10 günlük 200+20 gr ağırlığında 30 adet erkek sıçanda (Wistar albino), düşük doz aspirinin (0.5mg/ml. ) deneysel ortodontik diş hareketleri üzerine olan etkisi, hiç bir uygulama yapılmayan kontrol grubu, ortodontik kuvvet uygulanan ve dişti le su verilen Plasebo grubu ve ortodontik kuvvet ile düşük doz aspirin verilen Aspirin grubunda araştırıldı. Daha önceki araştırmacıların apareylerinden esinlenerek geliştirilen ve üst keserlere lateral yönde 20 gr kuvvet uygulayan apareyden yararlanıldı. 24. günde öldürülen sıçanların premaksillaları EDTA solüsyonunda dekalsifiye edilip, frontal düzlemde seri kesitler alındı. Deney süresince apareyın, orogastrik sondanın ve ortodontik diş hareketinin yumuşak dokularda bir yan etkisi görülmedi. Kontrol grubunda (özellikle ön bölgede) yüksek remodelling aktıvitesı ve çok sayıda background multinükleer osteoklastlar saptandı. Ortodontik kuvvetin etkisiyle, basınç alanlarında rezorpsiyon, geri lim alanlarında apozisyonel kemik yapımı izlendi. Sıçanın alveolar kemiğinin anatomik yapısına, üst keserlerinin anatomik pozisyonuna, deney süresinin uzun olmasına ve apareyin birden fazla aktive edilmesine bağlı olarak ön bölgede lateral alveolar kemik tablasında. Aspirin-85- grubunda daha fazla olmak kaydıyla deney gruplarında önemli oranda rezorpsiyonlar görüldü. Ortodontik kuvvete bağlı olarak alveol kemiği üzerinde basıncın yoğunlaştığı bölgelerde sement ve dentin rezorpsiyonlarına, hyalinize alanlara ve ankiloza rastlandı. Periodontal hücrelerin proliferasyonu, vasküler aktivasyon, granülasyon dokusu ve interstisyel hemoraji izlendi. Multinükleer osteoklastların ve Howship lakünalarının sayısının arttığı belirlendi. Bu bulgular, Plasebo grubuna nazaran Aspirin grubunda daha şiddetli olarak saptanmıştır. Ortodontik diş hareketinin hızı ve miktarı, Plasebo grubuna kıyasla Aspirin grubunda istatistiksel olarak önemli (*p
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE EFFECT OF LOW-DOSE ASPIRIN ON EXPERIMENTAL ORTHODONTIC TOOTH MOVEMENT IN RATS : SUMMARY The effect of low-dose aspirin (0.5 mg/ml ) on experimental orthodontic tooth movements in 30 male rats (Wistar albino) weighing 200±20 gr at 90±10 days old investigated in Control group (no application), Plasebo group in which orthodontic forces were applied and distil led water was given and Aspirin group in which orthodontic forces were applied and low-dose aspirin was administered. The appliance modified from other investigators' appliances and 20 gr force directed to incisors on lateral direction was used. Rats were sacrified on the 24 th day and their premaxilla s decalcified in EDTA solution and serial sections were taken on frontal plane. No adverse effect of appliance, oro-gastric tube and orthodontic tooth movement were seen on soft tissues during experimental period. High remodelling activity and numerous background multinuclear osteoclasts were determined in Control group (especially on anterior region). With the effect of orthodontic forces resorption in pressure areas and apposition in tension areas were-87- observed. Significant resorptions of lateral alveolar bone plate on experimental groups (especially more remarkable in Aspirin group) were seen due to the anatomic structure of rats on alveolar bone, anatomic position of upper incisors, long duration of experiment and the activation of appliance more than once. Cemento-dentinal resorptions, hyalinized areas and ankylosis were noticed in the areas of alveolar bone on which pressure became dense related to the orthodontic forces. The proliferation of periodontal cells, vascular activation, the granulation tissue and interstitial hemorrhage were observed. The increment of the number of multinuclear osteoclasts and Howship' s lacunae were also determined. These findings were more severe in Aspirin group than the Plasebo group.