Zâkirzâde Abdullah(Bîçâre)'ın Dîvânının transkripsiyonu
Zâkirzâde Abdullah (Bîçâre)?s divan text with transcription alphabet
  1. Tez No: 228678
  2. Yazar: FATİH AYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmamızda Zakirzade Abdullah Efendi'nin hayatı, edebi kişiliği, dünya görüşü ve yazmış olduğu divanının transkripsiyon çevirisi ortaya konulmuştur.Zakirzade Abdullah Efendi Osmanlı İmparatorluğunun en ihtişamlı döneminin nihayetine erdiği 17.yy da yaşamış bir mutasavvıf şairdir. Şâirin hayatı ve eseri hakkında bugüne kadar hiçbir araştırma yapılmamıştır. Kendisi Halvetî tarikatınınCelvetiyye koluna mensup bir şeyhtir.Tarikat mensubu diğer bütün şairlerde olduğu gibi şiirlerinin yazılış amacı bir sanat göstermekten ziyade insanları eğitmek ve kalplerine Allah sevgisini yerleştirmek olduğundan şekil ve vezin açısından bir takım kusurlar görülmektedir.Bursa İnebey Kütüphanesi'nden temin ettiğimiz el yazması divanın yaptığımız araştırmalar neticesinde bir başka nüshasına daha rastlayamadık.Bu çalışmamda, tezimizin konusunu teşkil eden eseri ve müellifini Edebiyat camiasına tanıtmak ve Tasavvuf edebiyatı alanında yapılan çalışmalara katkıda bulunmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
In this study the life, literary personality, world view of Zakirzade Abdullah Effendi and the transcription translation of the divan (collection of his poems) written by him was examined.Zakirzade Abdullah Effendi is a Sufi poet, who lived in the 17th century, when the Ottoman State was at the end of its most magnificent period. No research has been performed on the life or the works of the poem yet. He has been a Sheik who is a member of the Celvetiyye branch of Halvetî tariqat. Like all other tariqat member poets, the aim of the poems was to educate the people and have them made love Allah rather than an art demonstration and therefore some defects might be seen in both form and meter aspects.We concluded our research on the handwritten divan which we supplied from the İnebey Library in Bursa and we have not seen any other copy of the book.In this study, we aimed to introduce the work and his author who is the subject of our thesis to the literature word and contribute to the works in the Sufism literature area.