Müzik eğitiminde Kodaly Metodu'nun rolü
The Role of Kodaly Method in music education
  1. Tez No: 99704
  2. Yazar: EMİNE FİLİZ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERGİZ ŞAKİRZADE SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Çalışmamın Kodâly Metodunun Araçları adlı birinci bölümünde, Kodâly metodunun müzik elementlerinin öğretilmesinde kullandığı araçlardan; bağıl solmizasyon, el işaretleri, ritim süresi hecelerinden bahsedilmiştir. Bu araçların bir kısmı tarih içinde daha önce denenmiş, kullanılmış ve bazıları Kodâly tarafından değiştirilip geliştirilmiş sistemlerdir. Kodâly Metodunun İlkeleri adlı ikinci bölümde, Kodâly'ın, müzik eğitiminde daha iyiye ulaşmak için saptamış olduğu, sonradan metodun ilkeleri haline dönüşmüş düşünceleri yer alır. Kodâly Metodunun Uygulanışı adlı üçüncü bölümde, Kodâly metodunun uygulanışının Macaristan'da nasıl başladığı, yayıldığı, metodun Macaristan' m müzik eğitim yapısındaki etkileri, Macaristan'da metodun uygulamasında kullanılan müzik elementlerinin öğretim sırası, müzik elementlerini öğretme teknikleri ve Macaristan'da Kecskemetteki Kodâly müzik ilköğretim okulu ve lisesinde (Kodâly İskola) gözlemci olarak katıldığım l.'den 1 l.'e kadar olan sınıfların örnek müzik dersleri yer almaktadır. Bu gözlemlere Macaristan'da ilk Türk Öğrenci olarak eğitim aldığım Kodâly Pedagogical institute Of Music'te 1999-2000 öğretim yılında katılmış bulunmaktayım. Kodâly Metodunun Adaptasyonu adlı dördüncü ve son bölümde, metodun adaptasyonunda dikkat edilmesi gereken konular, metodun adaptasyonunu gerçekleştiren ülkelerin izlediği ve Türkiye'deki adaptasyonunda izlenebilinecek yollardan bahsedilmiştir. Metodun başarısı, eğitimde duyulacak her türlü ihtiyaca hiçbir basamağı ihmal edilmeden cevap verilmesi yoluyla elde edildiği için bütünlüğün gücünü ifade etmek amacıyla metotta katedilen bütün aşamalara değinilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my study, in Part 1 which is called The Tools Of Kodâly Method, I have mention about the tools which are used to teach music elements by Kodâly method: Relative solmization, hand signs, rhythm names. Some of these tools are the systems which had been experimented and used in the past and in some aspects which had been changed and improved by Kodâly. Part 2, The Principles Of Kodaly Method, contains the ideas of Kodâly which he had ascertained in order to make music education better and afterwards which they have changed into the principles of the method. In Part 3 which is called The Practice Of Kodâly Method, these subjects takes place: Beginning and spreading of the method in Hungary, the effects of the method on music education structure in Hungary, the order and techniques of the teaching music elements in Hungary and model music lessons of classes from 1st to 11th which I had observed in Kodâly School in Kecskemet in Hungary (Kodâly İskola- Kecskemet- Hungary) in 1999-2000 academic year as the first Turkish student of Kodâly Pedagogical Institute Of Music in Hungary. In Part 4 which is called The Adaptation Of Kodâly Method, I have mention about the matters that are must been care in the course of adaptation of the method, the ways that the countries which have used the method, have followed while they have adapted it and the ways which Turkey should go. Due to the successfulness of Kodâly method is coming from that the method gives solutions to all needs of music education without neglecting any of them, with the aim of explaining the power of completeness I have touched on all ranks of the method. vm