Teknik analiz yöntemi ve simülasyon modeli ile İMKB'de uygulanması
Technical analysis and its applications in the İstanbul Stock Exchange with simulation model
- Tez No: 228696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giderek gelişen Türkiye ekonomisinde sermaye piyasasına olan ilgi önemli derecede artmaktadır. Sermaye piyasasına ilgisini artıran gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılar, yatırımlarına yön vermek ve uygun zamanda alım - satım yapabilmek açısından bir çok analiz yöntemine başvurmaktadır.Psikolojik, ekonomik ve siyasi faktör gibi bir çok faktörden etkilenen hisse senedi fiyatlarının analizi için gerek yurt dışında, gerekse Türkiye'de iki yöntem öne çıkmaktadır. Bu yöntemlerden birisi temel analiz, diğeri ise teknik analizdir.Temel analiz yönteminde; ekonomik, sektörel ve hisse senedinin ait olduğu şirket hakkındaki bilgilerin analizi sonucunda hisse senedinin gerçek değeri bulunarak piyasa fiyatı ile karşılaştırılıp, alım - satım kararı verilemektedir. Ama gerek yüksek enflasyon oranı, gerekse finansal verilerin gerçeği yansıtmama ihtimalinden dolayı hissenin gerçek değerini bulmak oldukça güçtür.Teknik analiz ise, hisse senedine ait fiyat, işlem hacmi vb. verilere bakarak bu bilgileri genellikle grafik formatına dönüştürmekte ve gelecekte oluşması muhtemel fiyatı belirlemeye çalışmaktadır. Teknik analiz yöntemleri, tek başlarına kullanıldıklarında bir çok hisse için yeterli sonucu vermemekte, birkaç yöntem birlikte kullanıldığında ise daha anlamlı sonuçlar elde edilmektedir.Bu çalışmamızda öncelikle sermaye piyasası araçlarından hisse senedi hakkında gerekli bilgiler verilmiş, ardından hisse senedi değerlemesinde kullanılan yöntemlere değinilmiş ve bu yöntemlerden teknik analiz üzerine yoğunlaşılmıştır. Teknik analiz yönteminde kullanılan formasyonlar ve göstergeler hakkında açıklayıcı bilgiler verildikten sonra ?Teknik analiz yöntemi ile İMKB'de olağan üstü bir getiri elde edilebilir mi?? sorusuna cevap aranmış ve bu aşamada teknik analiz göstergeleri kullanılarak, İMKB Ulusal - 30 Endeksine dahil hisse senetlerinin, 02.01.2000 -02.01.2008 tarihleri arasındaki fiyat verileri ile gerekli simülasyonlar yapıldıktan sonra elde edilen getiri oranları, al ve tut yatırım stratejisinden elde edilen getiri oranları ile karşılaştırılmıştır.Yapılan analiz çalışmasında teknik analiz yöntemi ile İMKB Ulusal - 30 endeksinde, al ve tut yatırım stratejisi ile sağlananın üzerinde bir kazanç sağlanabileceği tespit edilmiştir. Ancak yatırımcının bu sonuca ulaşabilmesi için her gösterge için uygun olan parametreleri belirlemesi ve kararlarında sübjektif duygu ve düşüncelere yer vermemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Interest on capital market has increased considerably in gradually developing Turkish economy. The local and foreign financiers interested on stock markets use a lot of analysis method to direct their investment and for buying and selling at appropriate time.Either in foreign countries or in Turkey two methods come into prominence for analysis of share prices that affected by a lot of factors such as psychologic, economic and politic factors. One of them is basic analysis and the other is technical analysis.In the basic analysis method, the buying-selling decisions are made by comparing the market prices with the real value of the share found as a result of the analysis of the information about the economy, the sector and the company of the share. But, finding the real value of the share becomes harder due to the probability of the inaccuracy of the financial data.On the other hand, technical analysis take into account the data of share price, traded value etc., and convert these informations to graphical pattern and then try to determine the possible price at the future. Technical analysis methods are not give adequate results for a lot of share when they are used individually, however when a few of them are used together they give more adequate results.In this study fist of all the required information about the share one of the tools of capital market was given then the methods used for the evaluation of share were mentioned and among these methods technical analysis was comprehensively examined. After the explanatory informations about the formations and indicators which are used in technical analysis were given, the answer of the question ?By using technical analysis method is it possible to achieve an extreme profit in ISE ?? was searched by using the technical analysis indicators for the shares which take place in Istanbul Stock Exchange National - 30 Index. For this purpose by using the data of share prices in this index, covering the eight year period from 02.01.2000 to 02.01.2008, the required simulations were made and then the profit ratios achieved from these simulations were compared with the profit ratios obtained from the buy and hold investment strategy.As a result of the analysis made it was found that by using technical analysis a higher profit could be achieved as compared by the buy and hold investment strategy in the Istanbul Stock Exchange National - 30 Index. However, for reaching this result the financiers should specify the appropriate parameters for every indicator and in their decisions they should not regard the subjective feelings and considerations