Kutup (Seyyid) Osman Fazlî Divânı inceleme-metin
Divan of authority Osman Fazlî: Examine-text
- Tez No: 228697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmamız, 17.yy.'da yaşamış Celvetî şeyhi Kutup Osman Fazlî'nin hayatı, eserleri, divanı ve divanının incelenmesi konularını kapsamaktadır.Dinî-tasavvufî bir şahsiyet olan Osman Fazlî'nin tasavvufî-itikadî konuları ele alan eserleri ile ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır. Ancak divanı ile ilgili bilgilere bugüne kadar ulaşılamamıştır.Bu çalışmamızla, Osman Fazlî'nin1657 yılında (hicri 1069) te'lif ettiği ve tek nüshası bulunan el yazması divanını ortaya çıkarttık. Çalışmamız üç ana bölümden meydana gelmektedir: Birinci bölüm, Osman Fazlî'nin hayatı, eserleri, tarikatı konularını; ikinci bölüm, divanın şekil ve muhteva açısından incelenmesini; üçüncü bölüm, divan metnini içermektedir.Bu çalışma ile Osman Fazlî'nin bilinen dinî yönünün yanında ?divan tertip edecek kadar- bir edebî yönünün de olduğunu ortaya çıkardık.
Özet (Çeviri)
In this study, life, works and Divan of the Authority Osman Fazlî(Sheikh of Celvetî) was examined which was live in the 17th century.There were some studies exist in literature about Osman Fazlî?s sufistic-firm belief works. But there weren?t found any knowledges about his Divan until now.In this work, we find the handwritten unique divan of Osman Fazlî?s was written in 1657. This study contains three parts. The first part includes life, works and sufistic topics of the Osman Fazlî. The second part includes investigation of his divan by formalist and contents point of views. The third part includes the main texts of his divan.We were extract the literary attribute of Osman Fazlî in addition to his well known islamic and sufistic attributes by performing this study.