Bir halk eğitimi kurumu olarak İzmit Halkevi (1932-1951)
İzmit people house as a folk education institute (1932-1951)
- Tez No: 228698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Cumhuriyet döneminde, 1923 yılından 1938 yılına kadar Atatürk'ün önderliğinde, Türk toplumunun hayatını kökten değiştirmeyi hedefleyen sosyal, siyasal, kültürel, hukuki ve ekonomik alanlarda yapılan inkılâplar seri bir şekilde hayata geçirilmiştir. Bu inkılâpların hızla amaçlarına ulaşması için halkı hızlı bir şekilde eğitmek zorunluluk haline gelmiş ve sosyal, kültürel ve demokratik niteliğe dayanan bu görev Halkevlerine verilmiştir. Halkevleri, 19 yıl boyunca Türkiye'nin hep gündeminde kalmış; faaliyetlerini Türkiye'nin dört bir yanında, gerek çıkardıkları yayınlarla gerek halkla birebir temasa geçerek Türk milletinin kültürel ve sosyal yapısında önemli bir görev üstlenmişlerdir.Bu çalışma Cumhuriyet tarihimiz açısından oldukça önemli bir yaygın eğitim kurumu olan ve daha önce çalışma yapılmamış olan ?İzmit Halkevi?nin, Halkevleri içerisindeki yerini ve faaliyetlerini belirlemek ve kent kültürüne ne gibi katkılar yaptığını tespit etmek amacıyla başlatılmıştır. Çalışmada en doğru bilgiyi verebilmek için o dönemin İzmit'in yerel gazeteleri ayrıntılı bir şekilde incelendiği gibi ayrıca Cumhuriyet arşivinden İzmit Halkevi ile ilgili belgeler taranmıştır. Belgelerin fişlenmesinin ardından 9 şubesinin 1932?1951 yılları arasındaki faaliyetlerine yer verilmiştir. İzmit Halkevi 19 yıl boyunca açtığı okuma yazma, yabancı dil kursları, cezaevlerinde açtığı kurslar, öğrenciler için açtığı bütünleme kursları, keman, koro gibi kurslar, devamlı bir şekilde kitap ve okuyucu sayısı artan kütüphanesi halkın eğitimi ve kendini geliştirmesine yardımcı olan faaliyetleriyle İzmit halkının eğitimi adına ciddi çalışmalar yapmıştır.Sonuç olarak İzmit Halkevi halkın aydınlatılmasına yardımcı olduğu gibi Cumhuriyete ve Cumhuriyetle gelen düşünce yapısının halk tabanına yayılmasına önemli katkılar sağlamıştır. Eğitim ve sanat kurumlarının tam olarak örgütlenemediği bir dönemde İzmit Halkevi yaptığı çalışmalar, açtığı kurslar, sergiler, verdiği temsiller ve daha birçok çalışması ile bir döneme damgasını vurmuştur.
Özet (Çeviri)
Reforms in social, cultural, legal and economic fields were put into action during the Republican period from 1923 till 1938 under the leadership of Atatürk aiming to make radical changes in social life. For these reforms to reach the target it was necessary to educate the society very rapidly and the mission involving social, cultural, democratic qualities was given to the public houses. Public houses were always on the agenda in Turkey for 19 years and played a very important role in social and cultural structure of the society through not only their publications also face to face interactions with people.The study is started to determine İzmit Public House?s place among other public houses and its activities and contributions to the city culture as it was a very important and common educational institute in terms of our history of the Republic. Local newspapers and documents related to İzmit Public House in the archive of the Republic were analyzed detailed to be able to give correct information in this study. After its documents were ciphered, activities- 1932-1951- of the 9 branches were presented. İzmit Public House opened courses such as reading and writing, foreign language, courses in prisons, courses for students in need of making up, violin, chorus and library which has constantly improving number of readers and did a lot to improve the education standard and help people improve themselves.Consequently, İzmit Public House not only worked to enlighten people but also spread the thought coming from the Republic to the people from every walk of life., İzmit Public House played an important role through opening courses, acting, exhibitions and some other work when educational and art institutes couldn?t get fully organized.