Coğrafi çevre farklılıklarının fen ve teknoloji dersinde öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri ile ilişkisi
The effect of geographical differences on the readiness level of students having sience lesson
- Tez No: 228699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAYRAM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada coğrafi çevre farklılıklarının Fen ve Teknoloji Dersinde öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerine etki edip etmediği araştırılmıştır.Araştırma 2007?2008 eğitim öğretim yılının Bahar Yarıyılında Osmaniye ve Ardahan illerinin merkezlerinde ve Kocaeli İli'nin Gebze İlçesi'nde bulunan 4 resmi ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Osmaniye ilinden 51, Ardahan ilinden 90 ve Kocaeli ilinden 72 öğrencinin katılımıyla uygulama yapılmıştır.Her il farklı coğrafi çevreden seçilmiş ve illerdeki ilköğretim okullarının sosyoekonomik düzey bakımından birbirine yakın olmasına özen gösterilmiştir. Öğrencilere Fen ve Teknoloji dersi başarı testi uygulanmıştır. Başarı testi ? Canlılar Dünyasını Gezelim, Tanıyalım? ünitesine ait kazanımları içermekte olup, ünitenin işlenişinden önce uygulanmıştır.Başarı testinin sonuçları SPSS istatistik programı ile analiz edilmiş ve seçilen coğrafi çevrelerin başarı testi sonuçlarında anlamlı bir farkın olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Anlamlı farkın zengin bitki ve hayvan türü barındıran Osmaniye ilinde bulunan okulun lehine olduğu belirlenmiştir. İller başarı puanlarına göre sıralandığında birinci sırayı Osmaniye ilinin, ikinci sırayı Gebze ilçesinin, son sırayı ise Ardahan ilinin aldığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study it is researched that if geographical differences affect the readiness level of students having science lesson.The research was held in four different public schools in Osmaniye, Ardahan and Kocaeli cities in the spring term of school year 2007-2008. 51 students from Osmaniye, 90 students from Ardahan and 72 students from Gebze in Kocaeli participated in the research.Each student was chosen from different geographical areas to simultaneously have students in preceding cities take an achievement test in sience lesson.The achievement test was about `Living beings and their interactions with wild life?. The test had been taken before this subject was covered in the classroom.The results of success test are analysed by the programme of SPSS statistics and it is reached that the chosen geographical environment makes meaningful difference in the results of the success test. It is determined that the meaningful difference is in favour of the school in the province of Osmaniye which includes rich kind of plant and animal. When the provinces are lined up according to the points of success, it is determined that the first degree is the province of Osmaniye, the second degree is the district of Gebze, and the third degree is the province of Ardahan.