Almanya'da Türklerin siyasal katılımı: Köln örneği
Political participation of Turks in Germany: Case of Koln
  1. Tez No: 228735
  2. Yazar: OSMAN NURİ HASICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmanın amacı, Almanya'da yaşayan Türklerin siyasal katılımını incelemektir.Siyasal katılım olgusu, Alman siyasetine katılım şeklinde mi, yoksa Türkiye siyasetinekatılım şeklinde mi gerçekleşmektedir. Ya da her ikisine birden katılım veya hiçbirinekatılmama biçiminde mi ortaya çıkmaktadır. Almanya'da bu durumu test eden bir dealan çalışması yapılmıştır.İkinci Dünya Savaşı sonrasında değişik sebeplerle göç alan Batı Avrupa ülkelerininsosyal yapıları da değişmeye başlamıştır. Karşılıklı anlaşmalarla bu ülkelere gelenişgücüne insani veya daha değişik sebeplerle haklar verilmek istenmektedir. Ancak buhaklar yerli bir Alman'a verilen haklarla hiçbir zaman eşit değildir. Göçmenlere verilensiyasal katılım hakkı, yerli bir Alman vatandaşına verilen haktan çok daha sınırlıdır.Vatandaşlık değiştirmeden siyasal katılım alanları ve imkânları ise oldukça dardır. Bunedenle pek çok Türk Alman vatandaşlığına geçmiştir.Bu çalışmada, Almayanda Türklerin kalıcı olduğunu, yerleşmeye yöneldiğini, Almanvatandaşlığına geçtiğini ve gelecekleri için Alman siyasetini etkilemeye yöneldiğini ilerisürmektedir. Ayrıca Alman vatandaşı Türklerin siyasal tercihlerinin Alman vatandaşıolmayan türklerin siyasal tercihlerinden daha çeşitli, uyum meclislerinin gerekli fakatyetersiz olduğu, birinci kuşağın siyasal alanda aktif olmadığı, ikinci kuşağın birincikuşağın tersine aktif ve üçüncü kuşağın ise siyasal katılımda her iki kuşaktan da dahabilinçli olduğu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the political participation of Turks living inGermany. Is the phenomenon of political participation by Turks in Germany takingplace in the German politics or in Turkish politics? Is it taking place as participationin both politics or as participation in none of these? This study is based on a fieldworkconducted in the city of Köln, GermanyAfter receiving migrants in the post-war era, the social structure of the Europeansocieties underwent major transformations. Migrant workers arrived to Europe viamutual agreements. They were given some right on humanitarian and other ground.Nevertheless these rights have never lived up to those given Germans. The rights forpolitical participation given to migrant workers have been much more limited unlessthey altered their citizenship. Thus, many Turks have left Turkish citizenship andbecome German citizens.The thesis seeks to evaluate the impact of independent variables such as age, gender,education, socio-economic status, citizenship, and membership of association andcitizenship on the political participation. It argued that each of these affects politicparticipation in different degrees and direction.