XIV. ve XV. yüzyıllarda Bitola (Manastır)
Bitola (Manastır) in the 14th and 15th centuries
- Tez No: 228734
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osmanlı İmparatorluğu dünya tarihine damgasını vuran ve aynı zamanda İslâm medeniyetine altı asır yön veren bir devlettir. İslâm Tarihinde en geniş coğrafyayı kapsayan bir devlet olmuştur. Osmanlı Devleti'nin meydana getirdiği medeniyet birçok yerli ve yabancı araştırmacının dikkatlerini üzerine çekmektedir.Kurduğu medeniyet ve oluşturduğu hoşgörüye dayalı düzen, Osmanlı devletiyle ilgili araştırmaların zenginleşmesine neden olmaktadır.Osmanlı Devleti'nin kuruluşuyla beraber hızlı bir şekilde genişlemesi ve Balkan ülkelerinin hızla fethedilmesi araştırmacıların ilgisini arttıran diğer bir etkendir. Osmanlı'nın bölgeye yerleştikten sonra izlediği yaklaşımlarda günümüz olaylarına örnek alınabilecek uygulamaların varlığından söz etmek mümkündür.Bu çalışmada, Balkan fetihlerinde önemli bir yeri olan Manastır (Bitola) ele alınmıştır. Öncelikle dönemin askerî, idarî ve içtimaî hayatı ele alınmıştır. Ayrıca bölgenin Osmanlı öncesi eserleri ile Osmanlılarını ilk fetihleriyle beraber yapılan mimari eserleri ortaya konulmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire is well known in the world history and it also directed the Islamic civilization for six centuries. At the same time upon the Islamic history, the Ottoman Empire geographically was the biggest Empire. The civilization that the Ottoman Empire brought up aroused the interest of lots of native and foreign researchers. The civilization built up it and the authority that was built upon respect caused that made researches about the Ottoman Empire become richer.Another fact to arouse the interest of researches was that with the foundation of the Ottoman Empire its fast way it broadened and the fast way it conquered the Balkan Nations. After the Ottoman Empires setting dawn to this place the way the empire behaved is it possible to say that there were, same points we can adapt to our momentary age.This study is mainly taken the importance of Bitola (Manastır) up that has had an important place in the conquests of the Balkan. Initially the, naval, administrative and social life taken up. Moreover there is also same information about the monuments which existed there before the Ottoman Empire and the first monuments that has been made after the conquest of the Ottoman Empire available