Bir el sanatı olarak süpürgeciliğin sosyolojik açıdan inceleme ?Adapazarı örneği?
Studying broom making sociologically as a handicrafs ?Sample Adapazarı?
  1. Tez No: 228743
  2. Yazar: ARZU UMUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sosyoloji, Crafts, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırmanın konusu, Sakarya'da kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan geleneksel el süpürgeciliğinin, toplumsal, ekonomik ve kültürel yönden incelenmesine ve değerlendirilmesine çalışılmıştır.Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu-amacı, araştırmanın önemi ve varsayımları hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca araştırmanın yöntemi, araştırmada kullanılan teknikler, araştırmanın evereni ve sınırları belirtilmiştir.Geleneksel el sanatları hakkında genel bilgilerin yer aldığı birinci bölümde el sanatlarının tanımı, el sanatlarının sınıflandırılması ve Sakarya'daki geleneksel el sanatları açıklanmıştır.İkinci bölümde süpürgeyle ilgili genel bilgilere yer verilerek, Sakarya'daki el süpürgesinin tarihçesi ve süpürge çeşitleri anlatılmaya çalışılmıştır. Bunun dışında bu bölümde; üretim yeri ve süreci anlatılmıştır. Bu bölüm şu alt başlıklardan oluşmaktadır: Sakarya'da süpürgecilik, el süpürgesinin yapım süreci, el süpürgesi atölyesi hakkında bilgiler, el süpürgesinin üretim süreci, el süpürgesinin pazarlanma süreci, el süpürgesi yapanların ekonomik toplumsal yapısı, Sakarya'da bulunan atölyeler ve çarşıda süpürgeciliğin yeri, toplumsal ve teknolojik değişimin süpürgeciliğe etkisi, Sakarya'daki el süpürgeciliğinin bugünkü sorunları ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, el süpürgeciliğinin sosyolojik açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır.Son kısımda araştırmanın sonuç ve önerileri yer almaktadır. Araştırmanın sonunda kaynakça, kaynak kişiler, ekler (görüşme formu, fotoğraflar,1965-2008 yılları arasında Adapazarı Süpürge İmalatçıları Odası'na kayıtlı imalatçıların demografik özellikleri) ve özgeçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Subject of the study, we tried to analyse and comment on traditional brom making ?one of the professions that tend to vanish in Sakarya- from social, economical and a cultural point of wiev.This thesis contains three chapters. The subject-aim of the study, the importance of the study and the hypothesis are introduced in the prologue.It is explained description and classification of handicrafts and traditional handicrafts in Sakarya in the first part that contains general infarmation abaut traditional handivraftsIn the secand chapter, a general knowledge on broom making is given and a brief story of broom making in Sakarya and different kinds of brooms are explained. Chapter two describes the production site and the process. This chapter contains these subtitles; Broom making in Sakarya, The process of hand broom production, Information about a broom making atelier ,broom making process, broom marketing process, economical and social situation of broom makers, ateliers in Sakarya and place of broom making in the market, effect of social and technological metamorphosis on broom making and the problems of broom making and broom makersIn the third chapter, hand broom making is commented on from a social point of wiev.The results of the study and propositions are in the last chapter. At the end of the study, bibliography, resource people, suplementaries (interwiev forms, photos, demographical characteristics of broom makers registred to Chamber of Broom Makers in Sakarya between 1965-2008) and autobiography are included.