Kur'ân-ı Kerim'de sevinç ve keder
Joy and sorrow in Kur'ân-i Kerim
- Tez No: 228753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmamız, ?Konulu Tefsir? usulünde yapılan bir çalışma olduğundan sürur/sevinci ve hüzün/kederi Kur'ân bütünlüğü içinde ilmi metotlarla tespit ve tahlil çalışmasıdır. Bu çalışmada, Kur'ân'ın bütünlüğü içinde, konuyla ilgili, farklı sure ve âyetlerdeki kavramlar tespit edilmiştir.Kur'an'ın bütünlüğü ve muhtevası içinde, Kur'ân'ın ayetleri, insanı farklı sûre ve ayetlerde ve farklı yönleri ile ele almaktadırKur'ân'ın, insan hakkındaki maksat ve hedeflerini anlamak üzere başta âyetlerin rehberliği içinde insanı tanımlama ve tarif yöntemlerini, usullerini tahlil ettik.Kur'ân-ı Kerim, insanın her yönüne, her ihtiyacına cevap verdiği gibi, insanın duygularını ihmal etmemiştir. Hedef ve gayelerinden biri de irşad olan Kur'ân, insanların hissi tarafları, akli ve mantıki yönden daha çabuk harekete geçmeye ve iknaya elverişli olması gerçeğinden hareketle insanın duygularını geniş bir perspektifle ele almıştır. İnsanların duyguları ile beraber, onun duygularına eşlik eden ve duyguların bedendeki dili konumundaki jest ve mimikler ile hareketler duygularla bir bütünlük ve ahenk içinde anlatılmakla, sunulan sahneler daha canlı ve tesirli hale gelmiştir.Bu çalışmamızda, sevinç ve kederi doğrudan ifade eden kavramlarla beraber, içinde sevinç ve keder anlamını barındıran diğer yakın kavramları da ele aldık. Bu kavramlarda, insanın sevinç ve keder hali ifade edilirken; insanın duygularının sükûnetli hallerinden en kabarık keyfiyetlerinin kavramlarda ifade edildiklerini gördük.İnsanın sevinç ve kederine sebep olan amillerin neler olduklarını Kur'ân-ı Kerim'in ışığında tespit ettikten sonra bunların insan hayatındaki tezahür ve tesirlerini tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, within Kur?an?s wholeness, concerning the subject, different concepts in section (sura) and verse of the Kur?an are determined.In the wholeness and contens of the Kur?an, the verses of the Kur?an examine.the human in different suras and verses with different aspects, We have analysed the definition and description methods and procedures of the human with guidance of the verses at the beginning to understand the purpose and targets of the Kur?an about the human.Kuran?ı Kerim answered to Human?s every aspect, every needs and didn?t neglect the Human?s feelings. One of target and aim of the Kur?an is guidance, with the activate from reality of human?s suitability to guick action and to persuade from aspect of mental and logic, the emotional aspects of the human, Kur?an has took up the feelings of the human with a wide perspective Together with the feelings of the Human, the mimics, signs and actions which are in the location of the tongue of the body accompany?s to humans feelings, are described in harmony with the feelings. The presented scenes happened more lively and effective.In this study, we determined other similar concepts which contains Happiness and Sadness meaning together with the concepts which directly explain Happiness and Sadness. In this concepts, during explaining the Happiness and Sadness of the Human, we saw that the silence feelings and cheerings were explained in concepts.After we determined with Kur?an-ı Kerim?s light which are the factors which causes to Happiness and Sadness of the Human, we tried to determine the appearing and effects of these in Human?s life.