Emine Işınsu'nun romanlarında dış Türkler meselesi
The issue of foreign Turks in Emine Işınsu's novels
- Tez No: 874983
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden biri olan Emine Işınsu, kaleme aldığı eserlerinde insan psikolojisinin inceliklerine yer vermiş olup bilhassa dönemin sosyal, siyasal ve ideolojik olaylarını işlemiştir. Emine Işınsu'nun, Azap Toprakları, Tutsak ve Çiçekler Büyür ile dış Türkleri anlattığı üç romanı, çalışmamızın başlıca materyali olup dönemin ideolojisi ve tarihî atmosferinin anlaşılması için gerekli kaynaklar taranarak toplanan veriler ışığında meselenin analizi yapılmıştır. Emine Işınsu'nun romanlarında dış Türkler meselesinin işleyişini ele almak bu tezin kapsamını oluşturmaktadır. Dış Türklerin yönetici gücün baskısı altında verdiği mücadeleleri ve beraberinde getirdiği zorlukları ve bu eksende Emine Işınsu'nun romanlarında dönemin hâkim olan ideolojik, sosyolojik, tarihî ve siyasi dikkatlerle işlenişini sunmak çalışmamızın amacıdır. Kaleme aldığı romanlarında dönemin siyasi ve sosyal olaylarına yansıtmacı bir anlayışla tanıklık eden Emine Işınsu'nun romanları üzerinden dış Türkler meselesini incelemek; yazarın bu meseleleri ele alış şeklini ve fikir dünyasını görebilme imkânı sunacağı gibi dönemin siyasal, sosyal, ideolojik değişim ve gelişmelerini de ortaya koymayı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Emine Işınsu, one of the important names of Turkish Literature, included the subtleties of human psychology in her works and especially dealt with the social, political and ideological events of the period. Emine Işınsu's three novels about Torment Lands, Prisoner and Flowers Grow and Foreign Turks are the main material of our study, and the issue was analyzed in the light of the data collected by scanning the necessary sources to understand the ideology and historical atmosphere of the period. Discussing the functioning of the Foreign Turks issue in Emine Işınsu's novels constitutes the scope of this thesis. The aim of our study is to present the struggles of the Foreign Turks under the pressure of the ruling power and the difficulties they brought with them, and how they are handled in Emine Işınsu's novels with the ideological, sociological, historical and political attention that dominated the period. To examine the issue of Foreign Turks through the novels of Emine Işınsu, who witnessed the political and social events of the period with a reflective understanding in her novels; In addition to providing the opportunity to see the author's approach to these issues and his world of ideas, it will also reveal the political, social and ideological changes and developments of the period.