A comparison of EU foreign policy and Turkish foreign policy towards the South Caucasus: The case of energy
AB dış politikası ile Türk dış politikasının Güney Kafkasya bağlamında enerji konusunda karşılaştırılması
- Tez No: 228787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Enerji konusu, geçmişten günümüze uluslararası sistemin şekillenmesinde son derece önemli bir rol oynamıştır.Giderek artan enerji ihtiyacı sebebiyle ortaya çıkan çatışmaların çok yoğun yaşandığı bir coğrafya olan Güney Kafkasya'daki devletlerin Soğuk Savaş sonrası tutumu,AB'ye bakış açıları,AB ve Türkiye'nin bölgedeki rolleri bu çalışmanın konusu olmuştur.Avrupa Birliği'nin Soğuk Savaş sonrası bölgede uyguladığı TACIS,ENP,TRACECA ve PCA gibi politikaların Transkafkasya devletleri üzerindeki etkileri ve AB'ye entegre olma konusundaki tutumları değerlendirilmiştir.Bu bağlamda, bölgede ki Türkiye'nin enerji geçişindeki vazgeçilemez varlığı, AB-Türkiye ve Güney Kafkasya ülkelerinin de dahil olduğu projeler, AB Dış Politikası ile Türk Dış Politikasının karşılatırılması için belirleyici bir faktör olmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy has become one of the most pressing issues of past times as well our times. As the world demand for energy grows, it can be realized that the conflicts and wars has been broke out in consequence of energy demand. As it seemed, energy resources are not infinite and the intentions of most countries are to take advantage from an alternative region for energy resources as the Central Asia and the Caucasus. By the reason of the rising energy consumers and importers in the East, a revival of Mackinderian geopolitics on a global scale may be witnessed. This wider region is emerging important energy actors in the global geopolitics of energy and thus this thesis will firstly to make a comparison between EU Foreign Policy and Turkish Foreign Policy towards the South Caucasus in the case of ?Energy?. In the absence of an internationally agreed framework for relationships among producer, consumer and transit countries; serious efforts are being made toward enhancing interaction and cooperation between Turkey and EU in the region. Secondly, it will evaluate the impact of geopolitical importance of the region and energy corridor in the South Caucasus on EU and Turkish Foreign Policies. The wealthy energy resources have a direct influence on Turkish Foreign Policy and EU Foreign Policy. Thirdly, it will touch upon EU?s instruments in South Caucasus as TACIS, ENP, PCA and their impacts on the states of South Caucasus. By paying special attention to the common projects of EU and Turkey in the South Caucasus, BTK, BTC and NABUCCO will be examined. It will illustrate the general framework of EU and Turkish Foreign Policy with similarities and differences in the South Caucasus region.