Kamu hizmetlerinin etkin sunumunda e-devlet uygulamalarının rolü
The role of governmebt applications at the effectives presentation of the public services
  1. Tez No: 228791
  2. Yazar: UĞUR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÖKBUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri birçok alan yanında kamu yönetimi alanında modernleşmeyi ve ilerlemeyi sağlayan temel bir reform olarak algılanan e-devlet alanında da reformları destekleyen bir unsurdur. E-devlet, kısaca kamuda yapılan her işlemin ve kamu kesimi tarafından sunulması gereken servis ve hizmetlerin uygun bilişim teknolojileri kullanılarak elektronik ortama transferi olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, bilgi ve iletişim teknolojilerinin uygulanabilmesi için politikacılar ve uygulamacılar tarafından e-devlet ile çıktıların, risklerin, maliyet ve faydaların daha iyi bilinmesi gerekmektedir. Tek noktadan e-devlet, birleştirilmiş e-devlet gibi değişik modellerle ifade edilen tümleşik bir e-devlet platformunun dağınık haldeki kamu hizmetlerinin elektronik ortamdan etkin sunumunda kaçınılmaz olduğu anlaşılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasıyla birlikte ortaya çıkan e-devlet uygulamalarının, kamu kesiminin yerine getirmekle yükümlü olduğu kamu hizmetlerinin etkin sunumu üzerindeki etkilerini açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
Beside many other fields, information and communication is the supporting element of reforms in the field of e-state which is perceived as a basic reform providing modernization and progress in Public Administration field. E-government can be defined briefly, every operation end services which should be given by government using suitable informatics technologies transferring to electronic surroundings. In addition, in order to apply the information and communication technologies, the outcomes, risks, expenses and advantages which are gained by e-state should be known better by politicians and applicants. It is understood that an integrated e-government platform, which is described with different models like joined-up-government, one-stop-government, is the only effective and inevitable way of providing public services through electronic information systems.The aim of this study is to explain the effects of the e-state applications which appeared with the usage of the information and communication technologies on the public services of which the obligations should be fulfilled by the public sector and its effective presentation.