Lojistik dış kaynaklama uygulamalarının örgüt performansı üzerine etkileri
The effects of logistics outsourcing application on the organization performance
- Tez No: 228793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ONAY ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Lojistik; askeri alandan tarım sektörüne, taşımacılıktan bütünleşik tedarik faaliyetlerine, taşeron sisteminden stratejik ortaklıklara, gümrük işlerinden geri dönüşüm/kazanım faaliyetlerine ve daha birçok ortam ya da durumda karşımıza çıkmakta olan bir kavramdır. Lojistik, bir işletmede hammaddenin üretimin yapılacağı yere getirilmesinden son tüketiciye ulaştırılmasına kadar geçen faaliyetler bütünü ve tedarik, üretim ve pazarlamanın birleşimidir. Lojistik, tahminlere göre geleceğinin çok parlak olacağı belirtilen bir sektördür.Lojistik, dış kaynaklama uygulamasında en fazla tercih edilen bir fonksiyondur. Lojistik işletmelere zaman ve alan faydası sağlamaktadır. İşletmeler maliyet liderliği ve rekabet üstünlüğü sağlamak için lojistik faaliyetlerini lojistik dış kaynaklama uygulamalarıyla yerine getirmektedir. Lojistik dış kaynaklama ile işletmeler ayrıca kendi temel yetkinliklerine odaklanabilirler ve teknoloji ve değişikliklere kolay uyum sağlayabilirler.Bu amaçla yapılan araştırmanın birinci bölümünde ?lojistik ve lojistik dış kaynaklama uygulamaları? hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise; işletmeleri lojistik dış kaynaklama uygulamalarına karar verirken etkilediği düşünülen ?iç çevre ve dış çevre faktörlerine? değinilmiş ve ?performans kavramına ve boyutlarına? yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; lojistik dış kaynaklama karar aşamasını ve lojistik dış kaynaklama uygulamalarının örgüt performansı üzerinde yarattığı düşünülen etkileri araştırmak amacıyla İzmir ve Manisa'da faaliyet gösteren ve lojistik dış kaynaklama yapan 50 işletmeye uygulanmış ?anketin sonuçlarına ve değerlendirilmesine? yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics is a concept that can come across in any where else and in any condition such as from military area to agriculture industry, and form transportation to integrated supply chain activities, and subcontractor system to strategic alliances, and from custom activities to reverse activities. Logistics is integrated activities which consist from supplying row materials to manufactory to transport the product from the vary of stops to the last customer, and it is also combination of supply chain, production and marketing. Logistics is also a promising sector according to the recent appraisals.Logistics is the most preferential function in outsourcing. Logistics provide firms with time and space utilities. Firms fulfill logistics activities by using logistics outsourcing applications to provide cost and competitive advantages. When firms outsource logistics activities, they can also focus their core competencies and accord technology and changes easily. For this purpose, the research gives information about ?logistics and logistics outsourcing applications? in the first part. Second part deals with ?internal environmental factors and external environmental factors? which is thought to effect the company decision for logistics outsourcing and performance concept and performance dimension. There is a research which was conducted to fifty client company in Izmir and in Manisa in order to determine logistics outsourcing decision process and the effects of logistics outsourcing application on the organization performance in the third part.