Bosna Hersek Savaşı ve TSK'nin barışı destekleme harekatındaki rolü
War of Bosnia and Herzegovina, Turkish armed forces role during peace keeping operation
  1. Tez No: 228794
  2. Yazar: SERTAÇ ÖZPIÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAYAN ULUSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmanın temel amacı, Bosna Hersek'te 1990'lı yılların başında cereyan etmiş olan savaşın sebep ? sonuç ilişkisi içinde incelenmesiyle beraber, savaş esnası ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti'nin izlediği dış politika kapsamında, TSK'nin Barışı Destekleme Harekâtı kapsamında, icra ettiği uygulamaların incelenmesidir.Yapılan çalışmanın ilk bölümünde ?Boşnakların Kimliği? ile Bosna Hersek olarak adlandırılan toprakların tarihi süreç içinde incelenmesi yapılmıştır. Birinci bölümde 1941 yılından 1991 yılına kadar süren ve Yugoslavya'nın parçalanmasına yol açtığı değerlendirilen etkenler incelenirken, savaşın gelişimi ve Dayton Barış Antlaşması süreci de irdelenmiştir. Yine aynı bölümde, Uluslararası Örgütlerin savaşa müdahaleleri gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Savaş ve savaş sonrası dönemde Türkiye Cumhuriyeti'nin Bosna Hersek ve diğer devletler ile Uluslararası Örgütlerle olan ilişkilerine ise çalışmanın ikinci bölümünde yer verilmiştir.Son bölümde ise Barışı Destekleme Harekâtı'nın tanımı ve özellikleri anlatılırken, TSK'nin yurt dışı görevlerinin yasal dayanakları ile Türk Birliğinin Bosna-Hersek'e gönderilme süreci incelenmiştir. Müteakiben de TSK'nin Bosna-Hersek'te Barışı Destekleme Harekâtı'na katkıları anlatılmıştır. Son bölümde ise varılan sonuç ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the war at the beginning of 1990s in Bosnia and Herzegovina from a cause and effect perspective and to look into the implementations conducted by Turkish Republic with respect to her foreign policy and Turkish Armed Forces Peace Support Operations.First part of the study includes an inquiry of ?Bosnian Identity? and the land called Bosnia and Herzegovina in the historical process. In this part the author studies the reasons that are believed to have led to the division of Yugoslavia from 1941 to 1991, the progression of war and the Dayton Peace Treaty. This part also represents the relationships between Turkish Republic and Bosnia and Herzegovina, other countries and the international organizations during and after wartime in the second part of the study.Last part is devoted to the description of a Peace Support Operation, the legal foundation of Turkish Armed Forces` missions abroad, the process of sending Turkish Troops to Bosnia and Herzegovina and their contributions. The reached conclusion is presented in the last part of the study.