Bosna-Hersek iç savaşı ve uluslararası örgütlerin politikaları
Bosnia and herzegovina civil war and politics of international organizations
- Tez No: 478841
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET ÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Eski Yugoslavya içerisindeki Bosna-Hersek Cumhuriyeti, etnik açıdan çok çeşitli bir yapıya sahiptir. Ülke nüfusunun %48'i Boşnak, %37'si Sırp ve %14'ü Hırvat'tır. Yugoslavya lideri Josip Broz Tito'nun ölmesi ve Sırp lider Miloseviç'in iktidarı ele geçirmesinden sonra Yugoslavya dağılmıştır. Bünyesinde barındırdığı cumhuriyetler bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Etnik karmaşıklık ve artan milliyetçiliğin etkisiyle, 1992 yılında Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar arasında Bosna-Hersek Savaşı başlamıştır. 1995 yılının Temmuz ayında BM tarafından güvenli bölge olarak ilan edilen Srebrenitsa'da Sırplar, Müslüman Boşnaklara karşı acımasız bir soykırım gerçekleştirmişlerdir. Yoğun ölümlerin sonucunda NATO güçleri bölgeye yönelik bir hava operasyonu düzenlemiştir. Geç kalınmış bir NATO müdahalesinin ardından 14 Aralık 1995'te Dayton Anlaşması imzalanmış ve iç savaş sona ermiştir. Bosna-Hersek Savaşı ve Srebrenitsa soykırımında uluslararası örgütler olan BM, NATO ve AB'nin oldukça etkisiz kaldığı ve gerekli tepkiyi vermedikleri görülmüştür. Yaptıkları faaliyetler yetersiz ve başarısız olmuştur. BM uluslararası alandaki prestijini önemli ölçüde sarsmıştır.
Özet (Çeviri)
The Bosnia and Herzegovina Republic in the former Yugoslavia has a very diverse ethnic structure. 48% of the country's population is Bosniak, 37% is Serbian and 14% is Croatian. After the death of Yugoslav leader Josip Broz Tito and the capture of Serbian leader Milosevic's power, Yugoslavia was dispersed. The republics that they hosted declared their independence. The Bosnia and Herzegovina War between Bosniaks, Serbs and Croats began in 1992, under the influence of ethnic complexity and increasing nationalism. In Srebrenica, which was declared a safe area by the UN in July 1995, the Serbs committed a brutal genocide against the Muslim Bosniaks. Following heavy deaths, NATO forces have organized a regional air operation. After a late NATO intervention, the Dayton Treaty was signed on December 14, 1995, and the civil war ended. It is seen that the UN, NATO and the EU, which are international organizations from the Bosnia and Herzegovina War and Srebrenica genocide, are very ineffective and do not give the necessary reaction. The activities they did were inadequate and failed. The UN has significantly shaken the international prestige.