Tiroid nodüllerinde ultrasonografi eşliğinde uygulanan ince iğne aspirasyon biopsisinin tanı değeri
The Diagnostic value of fine needle aspiration biopsy in thyroid nodules performed guided with ultrasonography
- Tez No: 22881
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tiroid nodüllerin değerlendirilmesinde en önemli sorun nodülde benign-malign ayırımını yapabilmektedir. Bunun için sintigrafi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve İİAB kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde US eşliğinde uygulanan İİAB en önemli olanıdır. Eylül 1991, Eylül 1992 tarihleri arasında 120 olguya İİAB uygulandı. Bunlardan 34 tanesi öpere edildi. Öpere olgulardaki İİAB sonuçları cerrahi sonuçlan ile uyumlu bulundu. İİAB nin tiroid nodüllerin değerlendirilmesinde ucuz, tolere edilebilen, güvenilir ve komplikasyonları nadir olan bir yöntem olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The most important matter in the evaluation of thyroid nodules is to be able to differ malign and benign nodules. For this purpose, syntigraphy, ultrasonography, computerized tomography, magnetic resonans imaging and fine needle aspiration biopsy are used. The most effective one among those is fine needle aspiration biopsy guided ultrasonography. The fine needle aspiration biopsy was performed on 120 patients from September 1991 to September 1992. Of all these patients, 34 cases were operated. The results of fine needle aspiration biopsy were compared to the results of operation and they were found to be similar. İn the evaluation of thyroid nodules by fine needle aspiration biopsy, it was concluded to be cost effective, tolerable reliable and to have rare complications.