Malignite riskinin değerlendirilmesinde nodülün sonografik paterni ve tiroid ince iğne aspirasyon sitolojileri
Thyroid fine needle aspiration cytologies and sonographic pattern of the nodule in estimating risk of malignancy
- Tez No: 706382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Temel olarak ultrasonografik özelliklere göre planlanan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB); malignitenin erken tanısının yanında, cerrahi yapılacak nodüllerin seçimi ve gereksiz cerrahi işlemleri önlemek adına da klinik önem arz etmektedir. Çalışmamızda, ultrasonografi (US) eşliğinde TİİAB uygulanan hastaların tanımlayıcı özelliklerinin, tetkik edilen radyolojik bulgularının ve biyopsi sitolojilerinin hastalarda malignite riskinin tahmini ile ilişkisinin retrospektif araştırılmasını amaçladık. Çalışmamız kapsamında, 2018-2021 arasında TİİAB yapılmış olan 523 hastaya ait toplam 659 tiroid nodülünün özellikleri değerlendirilmiştir. Hastaların demografik verileri, tiroid hormonu düzeyleri ve nodüllerin ultrasonografik özelliklerinin malignite riski ile korelasyonu incelendi. Avrupa Tiroid Derneği'nin (ETA) hazırladığı EU-TIRADS (Thyroid imaging reporting and data system) sınıflandırmasının yanında Amerikan Tiroid Derneği (ATA) ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği'nin (TEMD) önermiş olduğu risk sınıflandırma sistemleri ile sitopatoloji tanısal sınıflandırma (Bethesda) sisteminin tanısal doğruluk performansları karşılaştırıldı. Çalışmada, biyopsi yapılan 659 tiroid nodülünün 41'i (%6,2) maligndi.
Özet (Çeviri)
Thyroid fine-needle aspiration biopsy (FNAB), which is basically planned according to ultrasonographic features; In addition to the early diagnosis of malignancy, the selection of the nodules to be operated and the prevention of unnecessary surgical procedures are also of clinical importance. In our study, we aimed to retrospectively investigate the relationship between the descriptive features, radiological findings and biopsy cytology of patients who underwent ultrasonography (USG) guided FNAB and the estimation of malignancy risk in patients. Within the scope of our study, the characteristics of 659 thyroid nodules belonging to 523 patients who underwent FNAB between 2018-2021 were evaluated. Demographic data of the patients, thyroid hormone levels and the correlation of ultrasonographic features of the nodules with the risk of malignancy were examined. In addition to the EU-TIRADS (Thyroid imaging reporting and data system) classification prepared by the European Thyroid Association (ETA), the risk classification systems proposed by the American Thyroid Association (ATA) and the Turkish Society of Endocrinology and Metabolism (TEMD) and the diagnosis of cytopathology diagnostic classification system (Bethesda) accuracy performances were compared. In the study, 41 (6.2%) of 659 thyroid nodules were malignant.