Serbest zaman etkinlikleri içinde müzikli etkinliklerin yeri (Sakarya Mahallesi örneği)
The musical activities that people does in free times
- Tez No: 228850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Spor, Music, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, serbest zaman içinde gerçekleştirilen müzikli etkinlikleri incelemek, insanların serbest zamanlarını değerlendirme alışkanlıkları içinde, müzikli etkinlikleri tercih etme oranlarını ortaya koymaktır.Veriler, Adapazarı Büyükşehir Belediyesine bağlı Sakarya Muhtarlığı sınırları içinde ikamet eden 8200 kişinin %10' u olan 820 kişiye tesadüfî örneklemle anket uygulanarak elde edilmiştir. Ayrıca Sakarya Merkezde müzikle ilgili çalışma gerçekleştiren dernek ve kurum yetkilileriyle Kişisel görüşme yapılıp literatür bilgi toplanmıştır.Elde edilen veriler SPSS 11.5 paket programına aktarılmış ve Frequency ve Crosstabs (karşılaştırma) testleriyle analiz edilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, müzikli etkiliklerin gerek insan hayatında, gerekse serbest zaman etkinlikleri içinde önemli bir yere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of research is analysing the musical activities that people does in free times, and showing the ratio of the prefers of people about doing musical activities for a habit in free times.The datas have been acquired by the surveying to the 820 who are ten percent of the 8200 people who live in Sakarya that ıs connected to the City of Greater Adapazarı with random examplications. Else,in the center of sakarya,literature information have been gathered by meeting individually with the authorities of the association and societies which makes studies about the music and dance.The datas which taken from the research are transfered to the program spss 11.5 and analysed by the frequency and crosstabs tests.According to the results of the research, the musical activities have a big place in a humans life and they are the most important activities for humans in free times.