Atipik istihdamda örgüt iklimi ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship between the organizational commitment and organizational climate at the atypical employees
- Tez No: 228890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Son yıllarda küreselleşme, teknolojik gelişmeler, artan rekabet ve hızla değişen dünya düzeni örgütlerin yapısında ve yönetim anlayışlarında önemli değişimleri beraberinde getirmektedir. Ekonomik sınırların tümüyle ortadan kalktığı dünya pazarlarında yoğun rekabet baskıları, örgütlerin faaliyetlerinde sürekli yenilik yapmalarını, gelişmeleri takip etmelerini ve bu gelişmelere uyum sağlamalarını zorunlu kılmaktadır. Son otuz yılın ekonomik yeniden yapılanma süreci, işgücü piyasalarında önemli değişimleri beraberinde getirmekte, esnek istihdam biçimlerine diğer bir ifadeyle ?atipik istihdama? neden olmaktadır. Yoğun rekabet baskısı altındaki örgütleri geleceğe taşımada etkin rol oynayan, örgütün hedef ve değerlerini benimseyen, örgüt için beklentilerin üstünde çaba sarf eden nitelikli işgörenlere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Atipik istihdam biçimiyle çalışan işgörenlerin, örgütsel başarıdaki katkılarının belirlenmesi bu işgörenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin bilinmesiyle mümkündür.Örgütsel bağlılık, çalışanın örgüt ile ilişkisini niteleyen psikolojik bir durumdur ve örgüte üyeliğinin devamı konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Örgüt üyelerinin çoğunluğunca algılanabilen ve örgüte belirli bir kimlik kazandıran örgütsel iklim kavramı örgütte insan davranışını açıklamada oldukça önemli bir değişken olup, iş tatmini, performans, örgütsel bağlılık ve iş bırakma gibi örgüt için çeşitli sonuçlar doğuran davranışların nedenlerindendir. Bu nedenle, araştırmada, atipik istihdam biçimiyle çalışan işgörenlerin örgüt iklimi algısı ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri, İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı kuruluşlarda, atipik istihdam türlerinden olan taşeron uygulaması ile istihdam edilen bakım elemanlarına, uygulanan anket yöntemi ile sağlanmıştır. Uygulanan istatistiksel analiz ve testler sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle, örgüt iklimi ile örgütsel bağlılık arasında pozitif ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization, technological improvements, increased competition and ever-changing world order, have brought businesses to adopt new organizational structures and management approaches during the last few decades. In world markets pressured under heavy competition, economical borders are becoming obsolete; competition is reshaping the organizational structures with new ideas, forcing them to follow, adjust and implement improvements. This necessity has caused many firms to restructure their organizations. During the course of the last three decades, economical re-structuring process in human resources has lead to flexible employment which is also known as atypical employment. Under the pressure of the highly competitive times, organizations need qualified employees that are committed to the goals and values of the organization and its those, that play the main role of driving the organization to the future. The contribution level of the atypical employees to the organizational success depends on the organizational commitment levels of these human resources.Organizational commitment is the psychological condition that describes the employee?s relation with the organization. Organizational climate, which describes the identity of the organization that is perceived by most of the employee?s, is a very important factor in explaining the human behavior variable. It affects the outcome of the behaviors that are directly tied to the job satisfaction, performance, organizational commitment and intent to leave. The intend of this study is to analyze the relationship between the organizational commitment and organizational climate of the atypical employees. The data is provided through surveys conducted to a variety of atypical employees such as the subcontracted employees of the Istanbul City Social Services. The statistical analyses and test results point out a positive relationship between the organizational commitment and organizational climate.