İstihdam politikaları ve işsizliğin yapısal analizi: Türkiye örneği
Employment policies and analyze of unemployment structure: In illustration at Turkey
  1. Tez No: 228889
  2. Yazar: SERKAN KONYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İstihdam ve işsizlik konusu iktisat kuramında üzerinde en fazla durulan konulardan biridir. Özellikle de 1929 büyük bunalımından sonra hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya kaldığı öncelikli bir sorun haline gelmiştir. Bu süreçte işsizliğin ulaştığı boyut, iktisat kuramında çözüme ilişkin farklı istihdam ve işsizlik teorilerini artırmakla birlikte, bu konu üzerinde yürütülen tartışmalar hala yoğun bir biçimde sürmektedir.İşsizlik Türkiye'nin gündemindeki en önemli sorunlar arasında bulunmaktadır. Son yıllarda yaşanan ekonomik ve sosyal olaylar yaşadığımız işsizlik sorununu biraz daha artırarak, mutlaka çözülmesi gereken öncelikli bir sorun olarak önümüzde durmaktadır.Çalışmamızda, Türkiye'de işsizlik ve eksik istihdam sorunu ampirik analizlerle ilişkilendirilerek, işsizlik olgusunun ekonomideki yapısal sorunlar ile ilişkisine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bu ilişkiyi ampirik olarak analiz etmek için 1990 yılı sonrası veriler kullanılmış ve ortaya konulan modeller panel veri tekniği ile açıklanmaya çalışılmıştır.Yapılan analiz sonuçlarına göre, ücretler ve verimliliğin istihdam üzerinde negatif bir etki yarattığı, yatırım teşviklerinin ise istihdam üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu bulgularına ulaşılmıştır.Ekonomik büyüme ile istihdam arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için yapılan analizde ise, ekonomik büyümenin istihdam üzerinde pozitif bir etkinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Employment and unemployment are two subjects, which are intensively focused on in economics literature. After big depression in 1929, these subjects became important for developed and developing countries, which faced problems with unemployment. During this period, high level of unemployment rates increased the number of various theories regarding employment and unemployment in economics literature and debates still keep on these two subjects.Unemployment is one of the biggest problems in Turkey. Current economic and social developments increased unemployment problem in recent years and it is imperative to solve this problem immediately.In this study, we aim to shed some light on the relationship between unemployment and structural problems in economy by correlating unemployment and underemployment using empirical analyses. To be able to analyse this relationship, we used data for years after 1990s and employed a series of panel-data analyses.According to our anlyses results, wages and productivity have a negative impact on employment. Another finding of this study indicates that investment incentives have a positive impact on employment. Another significant finding of analyses postulates that economic growth has a positive impact on employment.