Tarihsel ? kuramsal yönleriyle Kemalizm ve günümüze dair açılımlar
Kemalism with historical theoretical sides and the current analyses
- Tez No: 228894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Liberalizm, İslamcılık ve Kemalizm, hepsi de, kuşkusuz günümüz Türk siyasi yaşamının temel karakterini belirlemede büyük bir öneme sahip. Hedefleri ve siyasi projeleri farklı olsa da, söz konusu üç tarz-ı siyasetin hepsi de bir tek şeyi arzulamaktadır: Kendilerine özgü birlikte yaşamaya ilişkin önerileri ekseninde devleti yönetmek.Bu amaç uğrunda söz konusu üç tarz-ı siyaset, yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren belirginleşen yenidünya düzeni doğrultusunda birbirlerine olan mesafelerini, benzerliklerini ve ayrılık noktalarını yeniden gözden geçirmek durumunda kaldılar. Geriye dönüp bakıldığında, Türk siyasi tarihinin son dönemi, bize, bu üç düşünme biçiminden bazen bir projenin diğer(ler)ine oranla daha fazla öne çıktığı dönemler olduğunu gösterecektir.Modern Türk tarihinin bir sonucu olarak Türk siyasetinin son durumu bir gerçeğe dikkat çekmektedir: Liberalizm ve muhafazakârlık aralarındaki sorunları büyük ölçüde halletmiş gibi görünmektedir. Liberaller, Türk modernlik deneyimine Batı'ya alternatif bir modernlik projesi olma fırsatını vermedikleri gibi, İslami Doğu için liberal-muhafazakâr demokrasiye büyük önem atfetmektedirler. 80'lerden bu yana İslamcı sermaye birikimi muazzam derecede arttı. Bu durumun sonucu olarak, kültürel ve politik bağlamda, İslamcılar, devletin laik yapısını zayıflatmak için sıkı biçimde çalışmaktadırlar. Dolayısıyla bu süreçte, İslamcılar Kemalizmi halen en büyük muhalifi olarak görmektedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the importance of the following ideologies for determining Turkish political life: Liberalism, Kemalism and Islamism. Though all of these ideologies have different political projects, they aim to achieve the same goal: governing the state based on their own suggestions of living together.In order for these ideologies to achieve the mentioned goal, in particular since the last quarter of the twentieth century, under the conditions of the new world order, they have needed to review their differences from the others and their common understandings. When we look at the current stage of Turkish political history, we see that there are some time-periods when one of these ideologies comes to forth, respectively.The recent situation of Turkish politics as a result of Turkish history points to this fact: liberalism and conservatism seem to reach a consensus. The liberals do not see any possibility for the Turkish experience of modernity to become an alternative model against Western modernity. They also attribute a great importance to liberal-conservative democracy in order for the Islamic East to develop itself. Since the early 1980s, the accumulation of the Islamist capital has enormously increased and as a result in cultural and political terms Islamists have worked hard in weakening the secular base of the state. And thus, they in this process have still regarded Kemalism as their greatest opposition.