Küresel rekabet ortamında sürdürülebilir rekabet gücü sağlama açısından ürün yaşam seyri maliyetleme yöntemi ve tekersan jant sanayi anonim şirketinde uygulanması
From the perspective of global sustainable competitive age, methods of product life cycle costs and application on tekersan wheel rim corporation company
  1. Tez No: 228893
  2. Yazar: ZİLE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Küreselleşme ile birlikte işletmeler arasındaki rekabetinde boyutları değişmiş, üretim teknolojilerindeki hızlı değişim, tüketicilerin egemen olduğu bir pazar anlayışını doğurmuştur. Var olan pazarda gelişmelere ayak uydurabilmek ve rekabet edebilmek için işletmecilik dünyasında birçok yeni yaklaşım ve yöntemler geliştirilmiştir. Küreselleşen dünyada uluslararası alanda rekabetin sürdürülebilirliği gerekmektedir, eğer işletmeler rekabet güçlerini sürdüremezlerse gelecekte ki yaşamlarını devam ettirmekte zorluk çekeceklerdir. Ürün yaşam seyrinin gün geçtikçe kısalması, ürün maliyetlerinin büyük bölümünün ürünün tasarım aşamasında yoğunlaşmasını zorunlu kılmaktadır. Planlama ve tasarım aşamasında yoğunlaşan ürün yaşam seyri maliyetleme yöntemi de önemli bir maliyet düşürme etkinliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürün yaşam seyri maliyetleme yönteminde en önemli amaç işletmeyi başarıya ulaştıracak en az maliyetli yolu tespit etmektir.Ürün yaşam seyri maliyetleme yöntemi ürünün doğumundan ölümüne kadar geçen tüm ömrü boyunca ortaya çıkan ya da çıkması olası maliyetlerinin yönetimini amaçlamaktadır. Özellikle planlamacılar için, ürün ya da örgütün karşılaşacağı her türlü maliyeti tanımlayan, bunların niteliğini ve niceliğini tahmin eden, raporlayan, maliyetleri en aza indirgeyerek karlılığı arttıran bir yöntemdir. Bu yöntem sadece maliyetleri saptamayı değil, maliyetleri kontrol edebilmeyi de amaçlamaktadır. Bu yöntem ürünün ömrü boyunca karşılaşabileceği pek çok maliyetin önceden hesaplanabilmesine imkân sağlamaktadır.Çalışmamızda üretilmesi düşünülen bir ürünün tüm yaşam seyri boyunca gerçekleşmesi beklenen maliyetlerinden oluşan bir maliyet profili oluşturulmuştur. Oluşturulan profil neticesindeki sonuçlar yorumlanarak ürünün tüm yaşam seyri maliyetleri ve gerçek karlılık durumu tespit edilmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmamız için gerekli temel kavramlar yer almış, ikinci bölümde ürün yaşam seyri maliyetleme yönteminin başarısını arttırıcı maliyet yönetim sistemlerinden bahsedilmiştir, üçüncü bölümde ise ürün yaşam seyri maliyetleme yöntemi ayrıntılı bir şekilde açıklanmış. Son olarak dördüncü bölümde ürün yaşam seyri maliyetleme yönteminin bir işletmede uygulanmasına yer verilmiş ve uygulama neticesindeki sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the globalization, the range of the competition between the companies has changed, the fast change in the production technologies created a market concept where the consumers dominate. Many new perception and methods are developed to keep up with the developments in the existing market and to compete in the bussines world. In the globalizing world the international competition must be sustainable, if companies can?t continue the competition they will have difficulty in surviving in the future. The decrease in the product life process day by day, causes the majority of the product cost to be based on the product design stage. The product life cycle costing method, which become intense in planning and designing stage, is an effective cost reduction activity. The most important purpose in product life cycle costing method is to determine the least costly way to make the business firm to success.Product life cycle costing method aims managing the costs that ocur or may acur in the produst?s life time from the birth to ist?s death. Especially for planners, it is a method that, defines every kind of cost that product or organization will meet, anticipates the qualification and amount of these, reports, and minimizes the costs and increases the profits. This method not only aims to detect the costs but also to control the costs. This method enables the early calculation of many costs that the product will cause as long as it exists.In our study, for a froduct that consideretd to produce, a cost profile is created that consisted of eşpected costs that may accurm the product?s lifetime By interpreting the results as a result of the created profile, the products whole life cycle costs and real profitability level is determined. Our study is consisted of four parts. In the first part there are basic terms that are necessary for our study,in second part product life cycle costing method is explained in details, in third part cost management systems that improves the cycle of product life cycle costing management method is mentioned. Finally in the forth part the execution of product life cycle costing method takes place and the results of the execution are interpreted