Selim İleri'nin romancılığı
Selim İleri's novel writing
- Tez No: 228908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmada, yaşamının kırk yılı aşan bir bölümünü edebiyata adamış Selim İleri'nin romancı yönü incelenmiştir. Yazarın inceleme kapsamındaki romanlarının biçim ve içerik özellikleri belirlenmeye çalışılmış ve Selim İleri'nin Türk romancılığındaki yeri değerlendirilmiştir.?Selim İleri'nin Romancılığı? başlıklı çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmada izlenen yöntem hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Selim İleri'nin yaşam öyküsünü ve sanat yaşamını, eserlerinin tanıtımını ve yazarlığının oluşum sürecindeki etkilenmelerini içeren bilgiler sunulmuştur.?Selim İleri'nin Romancılığı? başlıklı bölüm, tezin inceleme bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde, Selim İleri'nin çalışmamızın temel malzemesini oluşturan 1973-2004 yılları arasında yayımlanmış on dokuz romanı içerik ve kurgu özellikleri bakımından incelenmiştir.?Değerlendirme ve Sonuç? başlıklı bölüm, çalışmanın üçüncü ve son bölümüdür. Önceki bölümde edebî ölçütler doğrultusunda yapılan incelemeyle belirlenen bulgular, burada bütün olarak ele alınarak onun romanlarının karakteristik özellikleri yansıtılmaya gayret edilmiş, bunun yanı sıra Türk edebiyatının çağdaş yazarlarından biri olan Selim İleri'nin roman anlayışı ve Türk romancılığındaki yeri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, novel writing course of Selim İleri whose life is engaged in literature more than forty year is studied. Features of method and content of author?s novel is attempt to determine and Selim İleri?s position in Turkish literature is evaluated.?Selim İleri?s Novel Writing? entitled study is composed of three chapters. In ?Introductory? chapter aim, scope and method of this study is explained. Also in this chapter, Selim İleri?s biography and art life, introduction of his literary works and affect during authorship formation process are introduced.?Selim İleri?s Novel Writing? entitled chapter is composed of investigation. In this chapter, editing and contents features of his nineteen published novel during 1973-2004 are investigated.?Evaluation and Conclusion? entitled chapter is the third and last chapter of this study. After investigations on method and content of author?s novel in the previos chapter, charecteristic features of his novels are extracted. Also novel concept of Selim İleri who is one of modern authors of Turkish literature and his position in Turkish literature is evaluated.