Ana baba tutumları, aile sosyal atomu ve cinsiyete göre ilköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik ve akademik başarılarının incelenmesi
An analysis of learned helplessness and academic achievement of sixth graders at primary school in accordance with parental attitudes, family social atom and gender
- Tez No: 228926
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL SONAY GÜÇRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu aştırmanın amacı; ilköğretim altıncı sınıfa devam eden öğrencilerinin öğrenilmiş çaresizlik ve akademik başarı düzeylerinde ana baba tutumları, aile sosyal atomu ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılaşma olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın bir diğer amacı ise bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemini Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan, ilköğretim okullarında eğitimlerine devam eden dörtyüzkırk öğrenci oluşturmaktadır. Bu örneklemin ikiyüzdokuzu kız, ikiyüzotuzbiri erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin algılanan anne-baba tutumlarını ölçmek amacıyla Lamborn, Mounts, Steinberg ve Dornbush (1991) tarafından geliştirilen ve kültürümüzde geçerlik ve güvenirlik çalışması Yılmaz (2000) tarafından yapılan Anne-Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Aile sosyal atom düzeyini ölçmek amacıyla Dökmen (1993) tarafından geliştirilen Sosyal Atom Ölçeği kullanılmıştır. Öğrenilmiş çaresizlik düzeyini ölçmek amacıyla Seligman ve diğerleri (1984) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlanması ve standardizasyonu Aydın (1985) tarafından yapılan Çocuklar İçin Yükleme Biçimi Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin kişisel özelliklerini belirlemek amacıyla Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Belirtilen amaca uygun olarak öncelikle öğrencilerin okul, cinsiyet, yaş ve anne-baba durumunu gösteren frekans ve yüzde analizi yapılmıştır. Değişkenlerde meydana gelen farklılaşmayı görmek için faktöriyel ANOVA uygulanmıştır. Farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu bulmak amacıyla Tukey HSD testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating whether there is statistically significant difference in the levels of learned helplessness and academic achievement of the 6th Graders in accordance with parental attitudes, family social atom, and gender. The study also aims at analyzing the relationships between these variables. The population of this study consists of 440 students being educated in the Province of Adana. Two hundred nine of them are girls, and 231 are boys. In the study, a Parental Attitudes Instrument was used. It was developed by Lamborn, Mounts, Steinberg and Dornbush (1991) in order to measure the students? perceived parental attitudes, and Yılmaz (2000) carried out its validity and reliability studies in our culture. In order to see the level of family social atom, a social atom instrument by Dökmen (1993) was used. An Attribution Style Questionnaire for Children developed by Seligman et al. (1984) and adapted and standardized in Turkish by Aydın (1985) was used so as to measure the level of learned helplessness. In addition, a Personal Information Form was administered to determine the personal features of the students. In order to achieve the related aims, first, frequency and percentage analysis related to the students? schools, gender, age, and parental status. In order to see the differences between the variables factorial ANOVA employed. The test of Tukey HSD was used to find out between which groups are the differences.