Kahvehane erkekliği: Ankara'da bir gecekondu mahallesi örneği
Coffee house masculinity: a case of a gecekondu district in Ankara
- Tez No: 228958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALKI ŞAFAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, erkeklik, öznellik ve erkeklik `arzusu' arasındaki karşılıklıbağlantıları incelemektir. Çalışmanın temeli, erkekliğin toplumsal olarak inşaedildiği ve iktidar ilişkileriyle iç içe geçtiği argümanına dayanmaktadır. Erkeklik,geçmişten geleceğe taşınılan bir habitus, tüm yaşam boyu süren bir süreç vedeneyim olan bir öznellik olarak ele alınmaktadır. Erkeklerin inşa edilenöznellikleri çoklu ve çelişkilidir ve başta eşleri, çocukları, arkadaşları veakrabaları olmak üzere ötekilerle bir ilişkisellik içerisinde deneyimlenirler.Erkeklik öznelliklerinin icrası ötekilerin rızasını gerektirir. Fakat, bazen bukarşılıklı uzlaşmaya varılamaz ve çatışma doğar. Bu erkeklerde sıkıntıya nedenolur. Bu durum orada ikamet eden erkekler arasında aynılık hissiyatı yaratarakonların içerisinde oluşan kaygıyı sağaltmada önemli bir role sahipkahvehanelerin bulunduğu Yatıkevler gecekondu mahallesi için söz konusudur.Erkekler, kahvehanelerde iskambil oynarlar, sohbet ederler, dedikodu yaparlarve sırlarını paylaşırlar. Bu yolla erkekler erkekliklerini, erkeklik `arzu'sudiyebileceğimiz yaratıcı ve üretici ilişkilere ve hislere dönüştürürler.Anahtar SözcüklerErkeklik, hegemonik erkeklik, öznellik, erkeklik `arzu'su, habitus, icra etme,kahvehaneler
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the interconnections between masculinity,subjectivity and `desire? of masculinity. It is based upon the argument thatmasculinity is socially constructed in and interwined with relations of power. Wetake masculinity both as subjectivity which is an ongoing process andexperience during lifetime and a habitus carried on from past to the future.Men?s constructed subjectivities are multiple and contradictory and they areexperienced in relation with others, mostly with wives, children, friends andrelatives. Performing these masculine subjectivities necessiate others? consent.But, sometimes mutual agreement cannot be reached and conflict arises. Thiscauses distress for men. This is the case in Yatıkevler `gecekondu? districtwhere coffee houses have a significant role in healing the grief in men bycreating a sense of sameness among them. There, they play card games chat,gossip and share their secrets. In this way men can turn their masculinitiesinto creative and productive relations and feelings called `desire? of masculinity.Key WordsMasculinity, hegemonic masculinity, subjectivity, `desire? of masculinity, habitus,performativity, coffee houses.